Nawożenie pszenicy ozimej – Jak poprawić plonowanie?

Niezbyt sprzyjające warunki panujące podczas siewu ozimin spowodowały znacznie słabszy jesienny rozwój roślin. W przerwę wegetacyjną weszły one niewystarczająco rozwinięte. Niestety sytuacja ta może odbić się na wysokości plonów. Dużo jeszcze zależy od warunków meteorologicznych jakie będą panować zimą i wiosną oraz od przyjętej strategii nawozowej… Jednak już dziś wiadomo, że aby uniknąć istotnej zniżki plonowania, nawożenie pszenicy ozimej azotem będzie w tym roku konieczne.

Opóźnienie siewówNawożenie pszenicy ozimej

Wrzesień i październik 2016 r. nie sprzyjał siewowi zbóż ozimych. We wrześniu w znacznej części kraju susza istotnie opóźniła siew pszenicy. Za to październik przyniósł załamanie pogody – duże deszcze i znaczne ochłodzenie. W rezultacie rolnicy, którzy opóźnili siew pszenicy ozimej, w październiku odnotowywali trudności z jego dokończeniem. Ziarniaki kiełkowały znacznie wolniej, a młode rośliny miały problem z nadrabianiem zaległości przed przerwą wegetacyjną.

Pszenica ozima nie rozkrzewiła się przed zimą, więc musi zrobić to wiosną

Warunki meteorologiczne, z większości kraju, nie pozwoliły przed zimą odpowiednio rozkrzewić
się pszenicy ozimej. Teraz musi zrobić to wiosną. W przeciwnym razie jej plonowanie będzie znacznie obniżone. Aby temu zapobiec należy odpowiednio zmodyfikować strategię nawozową i zwiększyć wiosenną dawkę azotu. Pozwoli to na rekompensatę jej słabszego jesiennego rozwoju.

Nawożenie pszenicy ozimej – Azot na dobry start w wegetację

W omawianym przez nas przypadku ważne jest, aby zapewnić roślinom warunki, które pobudzą je do krzewienia. W tym celu istotne jest zastosowanie zwiększonej startowej dawki azotu – uderzeniowej. Powinna ona zostać zaaplikowana tuż przed ruszeniem wegetacji, aby pszenica nie musiała czekać na azot. W przeciwnym razie musimy liczyć się, że proces krzewienia zostanie nieodwracalnie zaburzony. Przyjmuje się, że zwiększona dawka startowa powinna wynosić około 80–90 kg N/ha. Najlepiej przez rośliny przyswajalny jest azot w formie azotanowej. Wpływa on na gospodarkę hormonalną pszenicy i pobudza ją procesu krzewienia. Z tego powodu zalecane jest, aby nawożenie pszenicy ozimej uwzględniało właśnie tę formę azotu.

Przeczytaj również NAWOŻENIE AZOTEM >>

Kolejne dawki azotu

Druga dawka azotu powinna zostać podana w fazie strzelania w źdźbło. Nie należy jej opóźniać, gdyż to od niej zależy liczba produktywnych pędów bocznych. Również w tym przypadku zaleca się zwiększenie dawki azotu, o ok. 20 kg N/ha. Przy odpowiednim przebiegu pogody można roślinom zaaplikować trzecią dawkę azotu. Wpływa ona korzystnie na zwiększenie masy ziarniaków oraz podniesienie w nich zawartości białka oraz glutenu. Najczęstszy termin stosowania trzeciej dawki azotu przypada na okres od fazy wysunięcia liścia flagowego do kłoszenia. Zalecana dawka wynosi 20–60 kg N/ha.

Więcej na temat ŚRODEK OCHRONY ROŚLIN >>

Polecamy także: