Zboża ochrona zbóż jarych

Opublikowano: 28 maja, 2018 | autor: Redaktor

Ochrona zbóż jarych. Kluczem do sukcesu Twojej uprawy

Herbicydowa ochrona zbóż jarych jest jednym z najłatwiejszych zabiegów agrotechnicznych. Wynika to z faktu, że czas stosowania nalistnych środków chwastobójczych ograniczony jest do zaledwie jednego terminu. Jednakże, pomimo tego, błędy spowodowane niewłaściwie przeprowadzoną ochroną chemiczną  wcale nie należą do rzadkości.

Ochrona zbóż jarych

ochrona zbóż jarychTermin odchwaszczania jest tylko jeden

Ochrona zbóż jarych przed zachwaszczeniem jest znacznie łatwiejsza niż w przypadku ozimin. Jedynym zalecanym terminem odchwaszczenia tych pierwszych jest okres zamknięty od fazy 2 liści (BBCH 12) do fazy liścia flagowego (BBCH 37), przed którego wykonaniem istnieje możliwość dokładnego rozpoznania składu botanicznego roślin konkurencyjnych. Największe możliwości dotyczące wykonania zabiegu chwastobójczego ma pszenica oraz jęczmień, nieco mniejsze pszenżyto, anajmniejsze owies.

Wspólne chwasty

Chwasty, które możemy spotkać w uprawie zbóż jarych można również spotkać w uprawach ozimin, należą do nich m. in. chwasty rumianowate, gwiazdnica pospolita, jasnoty, mak polny, przetaczniki, przytulia czepna, tasznik pospolity oraz tobołki polne. Oprócz wymienionych chwastów na polu można spotkać również takie gatunki chwastów jak gorczyca polna, komosa biała czy owies głuchy.

Polecamy artykuł: Herbicydy – skuteczne opryski na chwasty >>

Herbicydy dla zbóż jarych

Skuteczna ochrona zbóż jarych w znacznej mierze polega na stosowaniu preparatów zawierających substancje czynne działające w niższych temperaturach np. pinoksaden. W przypadku gdy temperatura otoczenia wynosi co najmniej 8-12°C rekomenduje się stosowanie preparatów zawierających substancje czynne z grupy regulatorów wzrostu, w tym 2,4-D, dikamba, MCPA, mekoprop, jodosulfuron czy sulfosulfuron.

Czas ma znaczenie

Odchwaszczenie plantacji zbóż jarych powinno odbywać się możliwie jak najwcześniej. Młode chwasty, w początkowych fazach rozwojowych są bardziej wrażliwe na działanie substancji czynnych zawartych w herbicydach. Do ich usunięcia nie ma potrzeby stosowania bardzo wysokich dawek herbicydów.

Czy próbowałeś już ochrony z FMC?

Firma FMC poleca szereg sprawdzonych preparatów do zwalczania chwastów na plantacjach zbóż jarych w różnych warunkach termicznych. W przypadku późniejszej ochrony uprawy zbóż zalecanym herbicydem jest Foxtrot 069 EW (Dowiedz się więcej o produkcie), który doskonale sprawdza się w wiosennej likwidacji chwastów jednoliściennych.

Tags: , , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑