Indoksakarb wycofany. Co dalej z ochroną kapusty?

Indoksakarb jest substancją czynną, z grupy oksadiazyn, od lat stosowaną m.in. w ochronie kapusty głowiastej białej, czerwonej i brukselskiej przed bielinkiem rzepnikiem i tantnisiem krzyżowiaczkiem. Jednak, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) Nr 2021/2081 z dnia 26 listopada 2021 r. indoksakarb niebawem zostanie całkowicie wycofany ze sprzedaży i stosowania. O tym wszystkim w naszym artykule.

 Charakterystyka indoksakarbu

Indoksakarb jest substancją czynna należącą do grupy oksadiazyn. Jej mechanizm działania polega na blokowaniu kanałów sodowych komórek nerwowych (grupa IRAC 22), co prowadzi do paraliżu i śmierci owada. Substancja ta jest powszechnie wykorzystywana w insektycydach stosowanych w uprawach warzywniczych, w tym w ochronie kapusty, sadowniczych oraz w kukurydzy i rzepaku ozimym.

Kurczący się dobór insektycydów w ochronie kapusty

Indoksakarb jest kolejną substancją czynną wykluczoną z użycia w środkach ochrony roślin. Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) Nr 2021/2081 z dnia 26 listopada 2021 r. związek ten stwarza długoterminowe ryzyko dla dzikich ssaków roślinożernych, konsumentów i pracowników w odniesieniu do reprezentatywnego zastosowania w sałacie oraz wysokie ryzyko dla pszczół w odniesieniu do reprezentatywnego zastosowania w kukurydzy, kukurydzy cukrowej i sałacie do produkcji nasion.

Państwa członkowskie UE muszą cofnąć zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające indoksakarb jako substancję czynną najpóźniej do dnia 19 marca 2022 r., zaś ostatecznie zakazać ich stosowania do  19 września 2022 r.

Co dalej z ochroną kapusty?

Po zniknięciu z rynku indoksakarbu znacznie uszczupli się możliwość rotacji środków w ochronie roślin.

Jednym z produktów, który nie zawiera indoksakabru, a jest oparty na nowatorskiej technologii jest produkt Verimark®, który skutecznie zwalcza śmietkę kapuścianą (więcej na temat produktu).

 

Zachęcamy do obejrzenia filmiku opisujący dokładnie stosowanie produktu

podczas ochrony rozsad upraw kapustnych przed groźnymi szkodnikami.

 

indoksakarb - co zamiast

 

Polecamy także: