Zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka

Tantniś krzyżowiaczek to niepozorny motyl, który dokonuje dużych szkód w uprawie roślin kapustnych. Jest przede wszystkim poważnym zagrożeniem dla rzepaku. Jego larwy – gąsienice – zadziwiają swoją żarłocznością.  W szybkim czasie mogą doprowadzić do ogołocenia plantacji.

Jakie są sposoby na zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka? Jak zapobiegać występowaniu tego groźnego szkodnika?

Tantniś krzyżowiaczek – jak wygląda?

Dorosły owad to motyl o mało wyróżniającym się szarobrązowym zabarwieniu ciała. Ma niewielkie rozmiary – rozpiętość skrzydeł wynosi 15-18mm.

Larwy są zielone, osiągają do 14mm długości. Odznaczają się dużą ruchliwością. Jeśli czują zagrożenie, wyginają się w kształt litery U i spadają na ziemię. Gatunek zimuje w postaci poczwarki. Wyloty motyli najczęściej obserwuje się w czerwcu. Po około tygodniu od wylotu składają jaja na dolnej stronie blaszek liściowych u roślin żywicielskich.

Gdzie i jak żeruje tantniś krzyżowiaczek?

Tantniś krzyżowiaczek najczęściej żeruje w rzepaku. Wygryza „okienka” w liściach. Rozwijające się blaszki liściowe pękają. Przy dużej populacji szkodnik może doprowadzić nawet do ogołacania wszystkich liści.

Największe szkody w rzepaku powodują larwy pierwszego pokolenia, łącznie mogą rozwinąć trzy do czterech pokoleń szkodnika. Utrata zielonej masy osłabia wzrost i rozwój, pośrednio wpływa na zmniejszenie plonu. W dodatku rośliny są osłabione, bardziej podatne na inne szkodniki, choroby i niekorzystne czynniki zewnętrzne na przykład suszę.

Tantniś powoduje duże szkody także u warzyw kapustnych. U brokuła i kalafiora może uszkadzać stożki wzrostu, przez co nie zawiązują róż. W warzywach liściowych, na przykład w kapuście wygryzają otwory zmniejszając zarówno wysokość, jak i jakość plonu.

Profilaktyka i doraźne zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka

Zmianowanie

Jednym z najważniejszych działań, które mają na celu ograniczenie populacji tantnisia krzyżowiaczka, innych szkodników, a także chorób jest stosowanie zmianowania. Nie można uprawiać w swoim następstwie roślin należących do tej samej rodziny, trzeba planować kilkuletnie przerwy.

Izolacja przestrzenna upraw kapustnych

Kapustne należy w miarę możliwości uprawiać daleko od siebie – izolacja przestrzenna.

Zwalczanie chwastów

Trzeba regularnie zwalczać chwasty, w szczególności należące do tej samej rodziny, które są żywicielami larwy motyla.

Monitoring upraw

Dorosłe owady odławia się za pomocą pułapek feromonowych. To oczywiście pomaga, tj. ogranicza potencjalne straty, ale nie rozwiązuje całego problemu. Dlatego monitoruje się rośliny uprawne, a po przekroczeniu progu zagrożenia trzeba zastosować odpowiednio dobrane środki ochrony.

Próg zagrożenia dla tantnisia to od jednej do pięciu larw na dziesięć roślin.

Zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka – co stosować?

W rzepaku najczęściej stosuje się insektycydy zawierające lambda-cyhalotrynę. W uprawach warzywnych dopuszczoną substancją aktywnie czynną jest m.in. chlorantraniliprol, dostępny w preparacie Coragen 200 SC.

Ponadto rozszerzono stosowanie Nexide 60 CS (gamma-cyhalotryna) w kapuście głowiastej białej, kapuście czerwonej, kapuście brukselskiej na bielinka rzepnika oraz właśnie tantnisia krzyżowiaczka.

Tantniś krzyżowiaczek to szkodnik, którego nie powinno się bagatelizować niezależnie od rodzaju uprawy. U każdej z roślin kapustowatych potrafi doprowadzić do szkód o dużym znaczeniu ekonomicznym.

Przeczytaj także:

Uprawa kapusty – jak nie stracić plonu?

 

 

Polecamy także: