Miotła zbożowa – musisz o tym wiedzieć, jeżeli chcesz ją zwalczyć!

Miotła zbożowa Apera spica-venti to chwast pojawiający się już jesienią, a najbardziej szkodzący uprawom na wiosnę. To chwast trudny, jednak możliwy do skutecznego zwalczenia! Należy jednak znać pewne podstawowe zasady!

Miotła zbożowa lubi nasz klimat

miotła zbożowa groźny chwast w uprawie zbóż. Na zdjęciu miotła zbożowa w uprawie.Miotła zbożowa to chwast jednoroczny, doskonale zimujący, przez co stanowi główny problem rolników produkujących zboża ozime. Należy wiedzieć, że nasiona miotły kiełkują tylko przy dużej wilgotności gleby, w której potrafią zachować żywotność nawet przez kilkanaście lat. Miotle zdecydowanie sprzyja więc bardziej deszczowa pogodna w okresie od jesieni do wiosny!
Miotła ma istotną przewagę nad zbożami, bowiem chwast ten kiełkuje jesienią lub wiosną, a przy dodatnich temperaturach – nawet zimą! Poza tym, może rosnąć gdy zboża pozostają jeszcze w spoczynku, czyli począwszy od temperatury od 0o C. Staje się przez to bardzo konkurencyjny dla roślin zbożowych, po wznowieniu przez nie swojej wiosennej wegetacji. Wczesną wiosną nie wolno więc pozwolić na dominację miotły nad uprawianymi zbożami. Należy przede wszystkim szybko rozpoznać stan zagrożenia miotłą oraz opracować skuteczną i optymalną strategię stosowania środków ochrony roślin, rozpoczynającą się już jesienią.

Dobrze się trzyma na lekkich glebach

Dobrze jest też wiedzieć, jakie gleby preferuje ten chwast. To pozwoli zawczasu określić potencjalne zagrożenie w przypadku decyzji o uprawie zbóż na danym typie gleby. Miotła zbożowa preferuje gleby lekkie i piaszczyste, oraz mało wilgotne i o małej zawartości wapna.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj hebicydy >>

Miotła zbożowa – przyjrzyjmy się wrogowi…

By skutecznie zwalczać miotłę, należy wiedzieć – jak i kiedy ją rozpoznać. Środkowy, najmłodszy liść miotły ma długość 1,5-3 cm, jest bardzo cienki i zwinięty, z dodatkowo podwiniętymi jeszcze brzegami i zaostrzonym końcem. Większe liście są bardziej wyraziste, mają widoczny nerw główny i dwa nerwy poboczne. Ponadto, kolor nasady tej rośliny zwykle ma czerwone przebarwienie, a języczek ma kolor biało-zielony, przechodzący w żółty, jest też poszarpany z wcięciami. Łodyga dorosłego chwastu jest gładka i bez odgałęzień, o długości granicach 30-150 cm. Liście mają natomiast fakturę gładką o zaostrzonym języczku i są lekko skręcone. Wiecha miotły zbożowej rośnie na długość do 40 cm i kwitnie od czerwca do września. Ziarniaki miotły w dużym stopniu zanieczyszczają zbierane ziarno zbóż.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Należy wiedzieć, że odchwaszczone i nie muszące rywalizować z miotłą zboża lepiej się rozkrzewiają, równomiernie wschodzą i lepiej zimują. Jednak nie wolno wielokrotnie i przez długi czas stosować tego samego typu herbicydów. Bowiem chwasty uodparniają się nawet na bardzo skutecznie działające herbicydy, jeżeli stosuje się je przez kilka lat. Trzeba więc średnio co 3 lata zmieniać typ oprysku o tym samym zastosowaniu i o różnym mechanizmie działania. Dodatkowo należy też pamiętać, że monokultura zbożowa sprzyja rozprzestrzenianiu się chwastów i coraz bardziej utrudnia ich skuteczne zwalczanie.

Miotła zbożowa – zwalczamy!

By skutecznie zwalczać miotłę zbożową, przy ochronie zbóż ozimych najlepiej jest stosować zabieg herbicydowy jesienny (po lub przed wschodem zbóż). Czasem jednak konieczne będzie zastosowanie drugiego zabiegu wiosną tuż po wznowieniu wegetacji zbóż, jeżeli ten pierwszy nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.
Warto jest zaufać dobrym i sprawdzonym herbicydom, które wykazały się wysoką skutecznością w polskich warunkach rolniczych. Jesienią zalecany jest min. preparat Battle Delta® 600 SC (Czytaj więcej o preparacie Battle Delta® 600 SC), skutecznie zwalczający miotłę zbożową, inne jednoliścienne oraz szerokie spektrum chwastów dwuliściennych.

Wiosną można zastosować np. herbicyd Omnera® LQM®, który jest przeznaczony do stosowania wiosennego. Jest elastyczne w doborze dawki i terminu stosowania. Zwalcza trudne gatunki chwastów w pszenicy ozimej i jarej, pszenżycie ozimym, jęczmieniu ozimym i jarym oraz w życie ozimym i owsie.

Przy stosowaniu herbicydów trzeba pamiętać o generalnej zasadzie, która mówi, że wyższe z zalecanych dawek herbicydów trzeba stosować w warunkach mniej sprzyjających ich działaniu (gdy jest susza i niska wilgotność powietrza) oraz, gdy chwasty znajdują się w bardziej zaawansowanej fazie rozwoju i występują w większym nasileniu.

Przeczytaj również: Opryski na chwasty w zbożach ozimych – 6 niezawodnych porad

Polecamy także: