Gwiazdnica pospolita – charakterystyka

Gwiazdnica pospolita to roślina, która powszechnie występuje niemalże na całym świecie. Można ją spotkać w formie jarej lub ozimej. W zależności od panujących warunków może być nawet kilkuletnia. Gwiazdnicę pospolitą zalicza się do rodziny goździkowatych. W wielu regionach znana jest pod różnymi nazwami, np. kuroślep, kurzy ślep, gwiazdownica, mokrzec, muchotrzew, ptasie ziele, ptasia mięta, gęsie ziele czy muszec pospolity. Roślina ta nie jest szczególnie wymagająca pod względem warunków środowiskowych, jednak najbardziej ceni sobie stanowiska wilgotne, chłodne, o żyznym, próchniczym podłożu oraz gleby, które bogate są między innymi w azot.

Gwiazdnica pospolita jest gatunkiem wskaźnikowym. Wskazuje na gleby z dużą zawartością azotu.

gwiazdnica pospolitaGdzie występuje gwiazdnica pospolita?

Gwiazdnica pospolita należy do gatunków kosmopolitycznych. Występuje w wielu strefach klimatycznych, również w Polsce.

Jak rozpoznać gwiazdnicę pospolitą?

Gwiazdnica pospolita należy do niskiego gatunku chwastów. Może osiągać wysokość od 5 do 20 cm. Jej system korzeniowy jest delikatny, cienki i nitkowaty. Jej cechą charakterystyczną są długie łodygi, które mogą rozrastać się nawet na długość od 40 do 60 cm. Po zetknięciu z wilgotnym podłożem mają one zdolność samodzielnego ukorzeniania się. Łodygi rośliny są jednak delikatne i kruche, częściowo pokryte niewielkimi włoskami. Mogą być zielone lub czerwonawe. Na całej ich długości można zaobserwować zgrubiałe węzły. Liście chwastu są małe, owalne oraz delikatnie wydłużone i zaostrzone na końcach. Na ich powierzchni można zaobserwować wyraźne unerwienie. Kwiaty są niewielkie, gwiazdkowe, w kolorze białym. Po przekwitnięciu zmieniają się w zwisające torebki nasienne. Ich nasiona są ciemne, kuliste, pokryte wyrostkami.

Szkodliwość – gwiazdnica pospolita

Gwiazdnica pospolita nie jest tak szkodliwym gatunkiem, jak ma to miejsce w przypadku innych, bardziej rozłożystych chwastów. Pomimo tego nadal może być uciążliwa dla walczących z nią rolników. Najgroźniejsza jest dla roślin, które uprawiane są z siewu (np. fasoli, grochu), a także dla gatunków delikatnych, ponieważ gwiazdnica pospolita rozwija się szybko, tworząc rozległe skupiska i zagłuszając słabsze rośliny. Pojawienie się tego chwastu w uprawach może wpłynąć na spadek plonu o około 5%. Straty uzależnione są od gatunku uprawianej rośliny, a także jej fazy rozwojowej.

Gwiazdnica pospolita jest chwastem bardzo inwazyjnym. Jedna roślina w ciągu roku wytwarza od 15 do 20 tysięcy sztuk nasion. Nasiona charakteryzują się długą żywotnością (mogą przetrwać nawet 10 lat w podłożu), szybko kiełkują, również w miesiącach zimowych. W jednym sezonie chwast może wydać nawet 3-4 pokolenia roślin. Ponadto gwiazdnica pospolita może zająć stosunkowo duży obszar terenu, ponieważ jej nasiona bez trudu przenosi wiatr.

Jak zwalczać gwiazdnicę pospolitą?

Gwiazdnica pospolita, jak już zostało wspomniane, jest gatunkiem inwazyjnym. Jej usunięcie z upraw nie należy więc do prostych zadań. W przypadku roślin większych chwast ten nie jest szczególnie groźny, jednak jego negatywny wpływ zauważalny jest na mniejszych roślinach. Ponadto, jeżeli gwiazdnica pospolita występuje w dużym zagęszczeniu, może znacząco utrudnić zbiór plonów. Tak jak w przypadku innych chwastów, również i tu ważna jest odpowiednia profilaktyka. Konieczne jest systematyczne odchwaszczanie upraw oraz terenów bezpośrednio do nich przylegających. Ponadto należy wystrzegać się nadmiernego nawożenia azotem oraz utrzymywać właściwe pH podłoża. Sprawdzić może się także przekopywanie zagonów przed rozpoczęciem uprawy roślin.

Jeżeli działania profilaktyczne nie przyniosą odpowiedniego rezultatu, konieczne jest sięgnięcie po preparaty chemiczne. Na rynku dostępnych jest wiele środków chwastobójczych, które pomagają w skutecznej walce z gwiazdnicą pospolitą jednym z nich jest Battle Delta® 600 SC.

 

Polecamy także: