Ochrona roślin

Opublikowano: 21 lipca, 2015 | autor: Redaktor

Inwazja mszyc w zbożach – realne zagrożenie?

Polskie zboża atakowane są przez przeszło 70 gatunków mszyc, z których najczęściej występują: mszyca czeremchowo-zbożowa, różano–trawowa i zbożowa. Ci niewielkich rozmiarów wrogowie polskich upraw zbożowych, w zależności od warunków klimatycznych, potrafią zmienić swój cykl rozwojowy z pełnego w niepełny, dzięki czemu mogą nalatywać oziminy i dokonywać w nich ogromnych szkód.

Inwazja mszyc w zbożach powoduje nie tylko wysysanie z roślin soków i pokrywanie ich lepką spadzią, ale robi też coś dużo groźniejszego. Mszyce czeremchowo-zbożowe stanowią wyłączny wektor kompleksu wirusów powodujących BYDV na oziminach.

BYDV – co to jest?

BYDV stanowi angielski skrót, który można rozwinąć jako Barley Yellow Dwarf Virus, czyli żółtą karłowatość jęczmienia. Choroba ta jest stosunkowo nowym zagrożeniem w uprawie krajowych ozimin. BYDV w skali światowej jest uważana za najgroźniejszą i powodującą największe straty ekonomiczne chorobę zbóż. Dlatego w takich krajach jak Stany Zjednoczone ochrona zbóż przed wirusami stanowi prawdziwy priorytet. Żółta karłowatość jęczmienia jest groźna dla wszystkich gatunków zbóż, a w szczególności jak jej nazwa wskazuje dla jęczmienia. Do jej objawów należy zahamowanie wzrostu liści oraz powstawanie ich przebarwień, których barwa zależy od gatunku rośliny gospodarza. W przypadku jęczmienia ten kolor będzie intensywnie żółtym natomiast na pszenicy czerwono-pomarańczowy. BYDV dla ozimin jest szczególnie groźne podczas długich i ciepłych jesieni.

Inwazja mszyc w zbożach – wektor groźnego wirusa

Aby wirus BYDV mógł skutecznie zainfekować zboże musi być spełnione kilka warunków. Wirusy muszą przejść cały cykl rozwojowy w przewodzie pokarmowym mszycy. Poza tym mszyce mogą przekazać je roślinom tylko w wypadku dłuższego żerowania. Na początku żerowania mszyca sprawdza roślinę i dość płytko ją nakłuwa, dopiero po pewnym czasie dochodzi do głębszej penetracji kłujki w tkankach roślinnych, podczas której może dojść do przekazania wirusa. Kompleks wirusów BYDV należy do trwałych, oznacza to że zainfekowane mszyce do końca swojego życia będą jego wektorem.

Infekcje jesienne są najgroźniejsze

Wirusy mogą być przenoszone przez mszyce przez cały ich okres żerowania na zbożach, jednak zakażenia jesienne są dla roślin znacznie groźniejsze. Spowodowane jest to znacznie dłuższym okresem infekcji zbóż i możliwym wzrostem koncentracji wirusów w tkankach roślinnych. Zainfekowane rośliny stanowią źródło zakażeń wtórnych.

Dlaczego mszyce czremchowo-zbożowe są jedynymi wektorami żółtej karłowatości jęczmienia na oziminach?

Przyczyną takiego stanu rzeczy na obszarze naszego kraju są zmieniające się warunki klimatyczne oraz ocieplenie klimatu. Znaczne podwyższenie się temperatur spowodowało zmiany rozwojowe mszyc czeremchowo-zbożowych. Oprócz rozwoju pełnego mszyce czeremchowo-zbożowe zaczęły przechodzić rozwój niepełny i stały się dzieworodne, czyli uzyskały możliwość rozmnażania bez udziału samców. Gatunek ten przy rozwoju niepełnym potrzebuje jedynie pokarmu pochodzącego od roślin jednoliściennych. Z tego powodu mszyce w okresie żniw zmuszone są do przelotu na kukurydzę oraz dziko rosnące trawy. Pobrane z tych roślin substancje pokarmowe mogą stać się wirusami.

Szczególnie polecany produkt w ofercie FMC Agro Polska to:

  1. Rapid 060 CS – to nowoczesny pyretroid, który działa szybko, zapewnia wysoką skuteczność przy niskich dawkach oraz charakteryzuje się szerokim spektrum działania. Czytaj więcej o Rapid 060 CS

Zobacz więcej informacji o preparatach na szkodniki produkowanych przez FMC Agro Polska

Tags: , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑