Inne uprawy nasionnica trześniówka

Opublikowano: 30 listopada, 2020 | autor: Redaktor

Nasionnica trześniówka. Największy szkodnik czereśni i wiśni?

Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi) to muchówka z rodziny nasionnicowatych. Poczwarki zimują w glebie na głębokości kilku centymetrów, a wylot dorosłych szkodników zwykle odnotowuje się w maju lub czerwcu. Samice składają jaja w owocach, a gdy larwy się wyklują wyjadają z owoców miąższ. Często na pierwszy rzut oka nie widać ataku szkodnika, jednak gdy się przyjrzymy możemy zauważyć charakterystyczne wgłębienie. Owoce robaczywieją i nie nadają się do sprzedaży detalicznej, bardzo często całe partie czereśni zostają odrzucone czy to podczas sprzedaży hurtowej, sprzedaży lokalnym firmom czy na skup.

Z artykułu dowiesz się:

1. Jakim zagrożeniem jest nasionnica trześniówka dla czereśni i wiśni?
2. Jak rozpoznać dorosłego szkodnika?
3. Kiedy Nasionnica trześniówka atakuje sad?
4. Jaki wpływ ma nalot szkodnika na jakość plonu?
5. Jak skutecznie chronić się przed nasionnicą trześniówką?

Nasionnica trześniówka – Co powinieneś o niej wiedzieć?

  • Wygląd szkodnika

Nasionnica trześniówka to muchówka o długości od 3,5 do 5 mm. Jej wygląd jest bardzo charakterystyczny. Łatwo rozpoznać ją po poprzecznie paskowanych, półprzeźroczystych skrzydełkach, żółtej tarczce na tułowiu i ciemnego odwłoka.

larwa szkodnika - nasionnica trześniówka

  • Składanie jaj

Samica składa jedno jajo w jednym owocu, przy czym oznacza je swoimi feromonami informując przy okazji inne samice, że ten owoc został już „wykorzystany”. Szacuje się, że jedna samica w ciągu swojego życia może złożyć nawet 250 jaj. Z jajeczka – 0,7 mm, po ok. 10-14 dniach, wykluwa się larwa – ok. 4 mm. Larwa jest beznoga i mlecznobiała. Wyjada z owocu miąższ. Gdy żerowanie szkodnika jest już zakończone, larwa spada wraz z owocem na ziemie i z niego wypełza zostawiając po swojej wizycie gnijący owoc. Cały cykl życia zaczyna się od początku. Larwa wpełza pod ziemię, na głębokość ok. 5 cm, tworząc tam bobówkę, w której to się przepoczwarza, po to by na przełomie maja i czerwca ponownie rozpoczął się wylot dorosłych szkodników. 

  • Cechy charakterystyczne

Nalot muchówki zaczyna się zwykle w maju lub w czerwcu, natomiast największe nasilenie ataku szkodnika jest trudne do oszacowania. Wpływ na jego występowanie ma nie tylko pogoda, która wiemy jak bardzo potrafi być kapryśna, ale również m.in. rodzaj gleby, nawodnienie, nasłonecznienie czy uprawiana odmiana. Na atak muchówki najbardziej narażone są późne odmiany czereśni i wczesne odmiany wiśni. Nie znaczy to jednak, że tylko takim odmianom należy poświęcić całkowicie swoją uwagę.

Przeczytaj też koniecznie artykuł na temat innego szkodnika, który niszczy plony czereśni oraz wiśni: Muszka plamoskrzydła – Co warto wiedzieć o szkodniku? 

  • Jak zwalczyć szkodnika?

Najpierw trzeba go rozpoznać. Pomiar własny będzie najbardziej miarodajny. Można posłużyć się również wskazaniami systemów monitoringu, ale jego wynik może znacznie różnić się od sytuacji w naszym sadzie. Środkiem, który wykazuje się doskonałą skutecznością w walce z nasionnicą trześniówką jest insektycyd Exirel®. Charakteryzuje się m.in. długim działaniem – nawet 2-3 tygodnie, wysoką selektywnością wobec organizmów pożytecznych oraz chroni dojrzewające owoce przed pozostałościami biologicznymi i chemicznymi.

Tags: , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑