Środek na chwasty – co charakteryzuje jego skuteczność?

Co roku rzesza rolników staje przed wyborem odpowiedniego herbicydu. Ale co tak naprawdę charakteryzuje skuteczny środek na chwasty? To proste! Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba dokładnie przyjrzeć się właściwościom produktów do zwalczania chwastów.

Obecnie na rynku istnieje duża różnorodność dostępnych herbicydów. Producenci prześcigają się w reklamach swoich preparatów, obiecując ich dużą skuteczność oraz łatwość aplikacji. Rolnik postawiony przed wyborem najlepszego dla siebie herbicydu zastanawia się, co sprawia że akurat ten będzie bardziej skuteczny od innych. Na skuteczność środków na chwasty wpływa cały szereg różnorodnych czynników. Dobór odpowiedniego herbicydu, czy mieszanin środków na chwasty oraz wybór odpowiedniej dawki i terminu jej zastosowania zależy od samego rolnika.

środek na chwasty może być bardziej skuteczny dzięki odpowiedniej aplikacjiOdpowiedni środek na chwasty czyli herbicyd

Wybór odpowiedniej substancji aktywnej lub mieszaniny środków ochrony roślin w dużej mierze zależy od znajomości stanu zachwaszczenia upraw lub przewidywalnego jego stanu. Wiedza taka pozwala dobrać odpowiedni preparat działający dolistnie lub doglebowo. Pozwala również na przewidzenie roślin konkurencyjnych, które mogą wystąpić w uprawie i wyborze optymalnej substancji aktywnej, na którą chwasty nie wykształciły mechanizmu uodpornienia. Czasem warto jest zastosować mieszaninę dwóch lub trzech środków chwastobójczych w celu podniesienia skuteczności zabiegu. Kolejną ważną wskazówkę przy wyborze odpowiedniego preparatu mogą dać inni rolnicy. Warto czytać opinie innych użytkowników o dostępnych na runku produktach i wybierać te najlepiej ocenianie. Ważny jest wybór produktu od producenta o wysokiej renomie oraz ugruntowanej pozycji na rynku. Daje to pewność, że substancja czynna w preparacie została szczegółowo przebadana, jej skuteczność została potwierdzona licznymi eksperymentami polowymi oraz jest dozwolona do obrotu na terenie kraju. Wybór takiego preparatu od takiego producenta gwarantuje nam zgodność skuteczności zabiegu zgodnie z jego opisem oraz obniżenie kosztów zabiegów ochronnych. Przykładem skutecznego środka na chwasty w kukurydzy jest Innovate 240 SC, który zawiera silnie skoncentrowany nikosulfuron oraz zapewnia długi okres stosowania powschodowego. Poznaj ten środek na chwasty >>

Dawka na miarę

Wraz ze wzrostem dawki substancji aktywnej na jednostkę powierzchni uprawy aktywność chwastobójcza większości środków ochrony roślin wzrasta. Należy jednak pamiętać, że zawyżenie dawki nie jest zabiegiem korzystnym, ponieważ często tuszuje wpływ innych czynników decydujących o skuteczności zabiegu, znacząco podnosi jego koszty oraz może powodować uszkodzenia uprawianych roślin.

Termin stosowania herbicydu

Przy wyborze skutecznego środka na chwasty warto jest wybrać preparat cechujący się stosunkowo długim okresem stosowania. Zmienne, niekorzystne warunki pogodowe mogą opóźnić wyjście w pole, co może ograniczać możliwość użytkowania niektórych preparatów. Poza tym stosowanie preparatów dolistnych komplikuje również fakt nierównomiernego wschodzenia różnych gatunków chwastów. Niektóre gatunki roślin konkurencyjnych tj. przytulia czepna, czy chwastnica jednostronna kiełkują już w temperaturze ok. 2–7°C, natomiast tasznik pospolity swoje optimum kiełkowania osiąga przy znacznie wyższych temperaturach wynoszących 13–30°C.

Jakość cieczy opryskowej środków na chwasty

Wysokiej jakości płynna formulacja stanowi ważny czynnik decydujący o poprawności wykonania zabiegu. Preparaty w formie koncentratu, w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, dostosowane do użycia w opryskiwaczach polowych dają możliwość równomiernego naniesienia substancji na odchwaszczaną powierzchnię i rośliny konkurencyjne. Zwiększa to szybkość ich pobrania przez liście chwastów oraz zahamowania ich wzrostu i rozwoju.

Polecamy także: