Zaprawy do pszenicy ozimej – stosuj je mądrze

Współczesne rolnictwo wymaga stosowania nowoczesnych środków ochrony roślin, które zwalczają zarówno szkodniki, jak i choroby. Ostatnie lata nie rozpieszczają rolników. Długotrwałe okresy suszy powodują osłabienie kondycji i odporności wegetujących zbóż, przez co rośliny stają się bardzo podatne na ataki wszelkiego rodzaju patogenów. Generalnie rolnik stosując we wrześniu nasienne zaprawy do pszenicy ozimej, później, przy zbiorach może cieszyć się wyższymi i lepszej jakości plonami.

Zaprawy do pszenicy ozimej dobre na…

Pszenica ozima już na starcie narażona jest na porażenie grzybami chorobotwórczymi, których zarodniki znajdują się nie tylko w glebie, ale również na powierzchni ziarniaków. Stosowanie zaprawy do pszenicy ozimej znacząco zmniejsza możliwość porażenia zboża takimi chorobami jak: głownia pyląca, pleśń śniegowa, septioza, śnieć cuchnąca i gładka, rdza brunatna i zgorzel podstawy źbła oraz siewek.

Zaprawianie niesie za sobą same plusy!

Siewki pszenicy, pochodzące z zaprawionego materiału siewnego, charakteryzują się lepiej rozwiniętym systemem korzeniowym, większą masą, jak również większą koncentracją chlorofilu. Dzięki temu młode rośliny lepiej radzą sobie w niekorzystnych warunkach, takich jak atak patogenów lub niekorzystne warunki glebowo-klimatyczne. Należy pamiętać, że preparaty grzybobójcze stosowane nalistnie, nie hamują rozwoju patogenów zasiedlających glebę i atakujących siewki.

Wybór zaprawy do pszenicy ozimej

Na rynku do zaprawiania ziarniaków można znaleźć wiele preparatów działających wybiórczo na pewne grupy patogenów jak również uniwersalnych. Wybór optymalnego środka powinien być uwarunkowany prawdopodobieństwem wystąpienia określonych chorób. W przypadku możliwości wystąpienia patogenów powodujących np. śnieć cuchnącą pszenicy warto zainwestować w preparaty o działaniu kontaktowym lub systemicznym. Jeśli plantacji zagraża zgożel siewek należy wybierać środki o działaniu układowym lub układowo kontaktowym. Natomiast, jeśli istnieje prawdopodobieństwo porażenia roślin głownią pylącą należy użyć substancji o działaniu układowym.

Dekalog zasad zaprawiania:

  1. Do zaprawiania nasion zawsze odmierzaj prawidłowe dawki preparatu do tego służącego.
  2. Przestrzegaj zaleceń producenta zamieszczonych na etykiecie środka.
  3. Pamiętaj aby równomiernie pokryć zaprawą całą powierzchnie nasion.
  4. Do zaprawiania wybieraj materiał siewny dobrej jakości, jednolity pod względem zdolności kiełkowania.
  5. Zanieczyszczone ziarnaki, np. kurzem, przed przystąpieniem do zaprawiania dokładnie doczyść, cozwoli to na ich dokładne pokrycie zaprawą.
  6. Nieduże ilości materiału siewnego można mieszać z pestycydem w zakręcanych słojach.
  7. Większe ilości ziarniaków należy mieszać w zaprawiarkach.
  8. Dokładnie mieszaj ziarniaki z zaprawą, najlepiej przez kilka minut.
  9. Gotowy, zaprawiony materiał powinien być wysiewany siewnikami.
  10. Nasiona pokryte pestycydem nie powinny mieć kontaktu ze skórą.

Materiał siewny dobrej jakości jest naprawdę ważny

Poprawnie przeprowadzone zaprawianie materiału siewnego nie wpływa ujemnie na możliwość kiełkowania nasion. Należy jednak pamiętać, że takie zabiegi mogą w pewnym stopniu osłabić fotodynamikę kiełkowania nasion i powodować opóźnienia wzostu siewek. Z tego powodu zawsze starajmy się wybierać materiał siewny dobrej jakości o jednolitej zdolności do kiełkowania. W uszkodzone ziarniaki pestycyd wnika szybciej i może wykazywać działanie fitotoksyczne, w postaci spadku zdolności kiełkowania.

Polecamy także: