Ochrona roślin Owocówka śliwkóweczka

Opublikowano: 5 sierpnia, 2018 | autor: Redaktor

Owocówka śliwkóweczka. Wiemy jak z nią walczyć!

Bez wątpienia owocówka śliwkóweczka (Laspeyresia Funebrana) jest najgroźniejszym szkodnikiem śliw, który może atakować także morele, brzoskwie, czereśnie i wiśnie. Jej żarłoczne larwy żerując w owocach zanieczyszczają je ziarnistymi odchodami, przez co tracą one wartość handlową. Niestety owocówka śliwkóweczka jest motylem bardzo płodnym i na jednym drzewie może złożyć nawet do kilkuset jajeczek.

Opis szkodnika

Postać dorosła owocówki śliwkóweczki jest z pozoru niczym nie wyróżniającym się szarobrunatnym motylem o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 14 mm. Na skrzydłach znajdują się czarne plamki. Jaja owocówki są lekko owalne. Świeżo złożone są przezroczyste, po czym matowieją i stają się kremowe. Gąsienice świeżo po wylęgu są białe z czarną głową, z czasem stają się intensywnie różowe z brązową głową. Osiągają długość dochodzącą do 12 mm.

Owocówka śliwkóweczkaBiologia

Owocówka śliwkóweczka zimuje w postaci schronionych w oprzędach gąsienic. Wiosną gąsienice przepoczwarzają się. Lot pierwszego pokolenia motyli, trwający około 2 miesięcy, rozpoczyna się w pierwszej połowie lipca. Niespełna 3 dni po wylocie motyle rozpoczynają składanie jaj, z których po około 10 dniach wylegają się gąsienice. Gąsienice błyskawicznie wgryzają się do wnętrza owoców, w których żerują przez około 3 tygodnie. Po tym czasie część gąsienic przepoczwarza się, a część zapada w diapauzę. Lot drugiego pokolenia motyli trwa od połowy lipca do końca września. Gąsienice drugiego pokolenia zimują.

Opis uszkodzeń

Gąsienice śliwkóweczki żerując drążą korytarze wewnątrz owoców i zanieczyszczają je ciemnymi, gruzełkowatymi odchodami powodując ich robaczywienie, co powoduje utratę ich wartości handlowej. Jednakże żarłoczne larwy tego owada niszczą nie tylko owoce, ale również ich zawiązki.

Próg ekonomicznej szkodliwości

Próg ekonomicznej szkodliwości owocówki śliwkóweczki wynosi od 1 do 2 jaj lub widoczne świeże wgryzy na 100 zawiązków lub owoców.

Owocówka śliwkóweczka – zwalczanie

Owocówka śliwkóweczka jest owadem, który w większości sadów musi być konsekwentnie zwalczany w każdym sezonie wegetacyjnym. Do tego celu powinno się stosować sprawdzone środki ochrony roślin bezpieczne dla środowiska, takie jak Coragen 200 SC (więcej informacji o środku ochrony roślin). Coragen 200 SC charakteryzuje się nie tylko krótkim okresem karencji oraz wyjątkowo niskim poziomem pozostałości, ale również, co jest bardzo ważne z punktu widzenia programów IPO, jest selektywny dla owadów pożytecznych.


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑