Inne uprawy niezbędne maszyny rolnicze

Opublikowano: 14 grudnia, 2015 | autor: Redaktor

Niezbędne maszyny rolnicze – w uprawie rzepaku, kukurydzy, zboża

Niemal każda praca związana z uprawą i zbiorem plonów wymaga zastosowania maszyn. W początkowych fazach rozwoju rolnictwa sprzęt napędzany był przy użyciu własnych rąk. Z czasem w tym celu wykorzystywane były zwierzęta gospodarskie. Obecnie jest on zmechanizowany. Maszyny rolnicze niezbędne w uprawie rzepaku, kukurydzy, zboża dzieli się na te posiadające własny napęd, takie jak ciągnik i kombajn oraz te wymagające siły napędowej dostarczanej przez ciągnik, np. opryskiwacze, brony i pługi.

Niezbędne maszyny rolnicze – ciągnik rolniczy

Żadne gospodarstwo nie może się bez niego obejść. Do jego głównych zadań należy przemieszczanie maszyn i urządzeń nie posiadających własnego napędu lub napędzania maszyn nie posiadających własnego silnika. Urządzenia rolnicze są montowane do traktora za pomocą łącznika centralnego i belek dolnych podnoszonych za pomocą układu hydraulicznego. Cechami charakterystycznymi ciągnika są dobre właściwości jezdne zarówno po nawierzchni utwardzonej, jak i w terenie, niewielki nacisk jednostkowy na podłoże oraz duża zwrotność.

Czynniki te sprawiają, że w pracach polowych oraz transporcie jest on niezbędny.

Do grupy maszyn wymagających współpracy z ciągnikiem rolniczym między innymi należą:

– opryskiwacz,

– agregat uprawowy,

– siewnik.

Niezbędne maszyny rolnicze – opryskiwacz

Jest niezbędny w ochronie chemicznej roślin oraz przy nawożeniu dolistnym roślin. Opryskiwacz polowy zbudowany jest ze zbiornika, pompy, mieszadła, zaworu sekcyjnego, belki polowej, rozwadniacza i układu filtrowania oraz rozpylacza. Zbiornik opryskiwacza powinien charakteryzować się obłym kształtem, który umożliwi całkowite jego opróżnienie. Istotna jest również odpowiednia wydajność pompy, gdyż zbyt mała odbije się na pracy mieszadła. Przyjmuje się, że na każdy rozpylacz powinien przypadać wydatek 3 l/min, a na mieszanie cieczy w zbiorniku 5% jego pojemności.

Niezbędne maszyny rolnicze – agregat uprawowy

Agregat uprawowy nazywany jest inaczej przedsiewnym. Zaliczany jest do maszyn uniwersalnych, ponieważ łączy w sobie funkcje kultywatora, brony oraz glebogryzarki. Zatem jego głównym zadaniem jest spulchnianie oraz wyrównanie wierzchniej warstwy gleby oraz kruszenie większych jej brył i mechaniczne ugniatanie. Agregat uprawowy składa się z ramion (od 2 do 4) z przykręconymi zębami kultywatorowymi, wałów strunowych, zębów sprężynowych, sekcji krusząco-ugniatającej oraz spulchniaczy śladów.

Niezbędne maszyny rolnicze – siewnik

Jego zadaniem jest wysiew określonej ilości nasion na jednostce powierzchni w możliwie równych odstępach w prostoliniowych rzędach o jednakowej szerokości międzyrzędzi. Ich szerokość w wypadku siewu zbóż powinna wynosić 10–20 cm, natomiast w przypadku kukurydzy 50–70 cm. Siewnik uniwersalny zbudowany jest ze skrzyni nasiennej, przekładni bezstopniowej, kół jezdnych, redlicy, zespołów wysiewających, przewodów nasiennych, znaczników talerzowych oraz zgarniacza.

Niezbędne maszyny rolnicze – kombajn

Służy do zbierania ziarna podczas żniw. Za pomocą kombajnów zbiera się wszystkie rodzaje zbóż oraz roślin o podobnym sposobie uprawy i zbioru, np. kukurdzę oraz rzepak.

Kombajn zbożowy jednocześnie kosi, podbiera, wykonuje omłot oraz czyści ziarno. Nowoczesne kombajny mogą być sterowane automatycznie poprzez prowadzenie LPS (Local Positioning System), prowadzenie GPS (Global Positioning System), mapowanie plonu oraz telemetrię.

Poznaj środki ochrony roślin niezbędne w uprawie rzepaku, kukurydzy i zbóż >> 

Tags:


O autorzeOne Response to Niezbędne maszyny rolnicze – w uprawie rzepaku, kukurydzy, zboża

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑