Ochrona roślin wapnowanie gleby

Opublikowano: 26 września, 2017 | autor: Redaktor

Wapnowanie gleby jesienią. Czy warto?

Wapnowanie gleby jesienią jest zabiegiem, który w pierwszej kolejności pozwala na zadbanie o właściwy odczyn gleby. Wapnowanie gleby jest zabiegiem niezwykle istotnym, gdyż nie tylko pozytywnie wpływa na wzrost roślin i poprawia ich plonowanie, ale również zmniejsza ogólne koszty nawożenia.  Sprawdź jak często należy stabilizowanie pH gleby w Twoim gospodarstwie…

wapnowanie glebyOdczyn glebowy a składniki pokarmowe

Aby zawarte w glebie składniki pokarmowe, mikro- i makroelementy, mogły zostać pobrane przez system korzeniowy roślin uprawnych, muszą najpierw zostać rozpuszczone w roztworze glebowym. O tym które z nich i w jakich ilościach znajdą się w roztworze i zostaną pobrane przez rośliny decyduje pH gleby. Gleby w Polsce charakteryzują się niskim pH, przez co w uprawie roli niezbędne jest  zadbanie o ich optymalny dla danej kategorii agrotechnicznej odczyn.

Regulacja pH gleby – zalety

Regulacja pH gleby jest zabiegiem, który w pierwszej kolejności powinniśmy przeprowadzić na polu. Dopuszczenie do nadmiernego zakwaszenia, powoduje znaczne obniżenie sprawności gleby i przekłada się na kondycję roślin, a tym samym przyszły plon. Poza tym pozytywnie wpływa na tempo rozkładu resztek pożniwnych, mineralizacji azotu organicznego oraz nitryfikacji jak również pozwala na zmniejszenie kosztów nawożenia.

Wapnowanie gleby raz na cztery lata?

Producenci rolni nastawieni na maksymalizację produkcji roślinnej wprowadzają do gleby ogromne ilości substancji zakwaszających, w tym kwaśnych nawozów azotowych. Nie bez znaczenia jest również wynoszenie wraz z uzyskanym plonem  odpowiadającej jemu ilości kationów wapna. W opisanej sytuacji wapnowanie gleby raz na cztery lata może okazać się niewystarczające. Dla stabilizacji pH gleby w takich gospodarstwach powinno się stosować wapnowanie zachowawcze, polegające na wysiewie małych dawek wapna, ale częściej. W niektórych uprawach stabilizację pH gleby powinno wykonywać się corocznie.

Więcej na: Środek ochrony roślin

Kiedy przeprowadzić wapnowanie gleby?

Najlepszym terminem wapnowania gleby jest okres pożniwny, kiedy gleba jest wyczerpana ze składników pokarmowych. Zabieg ten można również wykonać po siewie ozimin. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu  nie zwapnowano gleby jesienią, wapnować glebę można wiosną.

Jeżeli nie wiemy, czy wapnowanie gleby jest konieczne możemy poddać glebę analizie. Pracownik Stacji Chemiczno-Rolniczej chętnie zajmie się przeprowadzeniem takiego badania od początku do końca, jeżeli jednak czujemy się na siłach, aby badanie przeprowadzić samodzielnie, próbki pobieramy, dostarczamy do stacji i czekamy na wyniki. Badanie jest stosunkowo niedrogie, a dzięki niemu możemy przywrócić glebie optymalny odczyn. Nasze zaangażowanie zapewne zostanie docenione w postaci  lepszych zbiorów.

Optymalna dawka wapna

Według ogólnych szacunków przy nawożeniu pola azotem w ilości około 150–170 N kg/ha dla zwiększenia odczynu gleby niezbędna jest dwukrotnie większa dawka wapna. Do tego należy doliczyć ilość wapna niezbędną do zobojętnienia dwutlenku węgla pochodzącego z oddychania korzeniowego roślin oraz inne czynniki. Z powyższych wyliczeń wynika, że ilość zastosowanego do zobojętnienia wapna powinna  wynosić około 1 tony na hektar.

 

Tags:


O autorze2 Responses to Wapnowanie gleby jesienią. Czy warto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑