Nawozy mineralne – co warto o nich wiedzieć?

W nowoczesnym rolnictwie nawozy mineralne stanowią jeden z podstawowych środków produkcji, niezbędnych do uzyskania wysokiego poziomu plonowania roślin. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów należących do tej grupy preparatów. Nawozy mineralne różnią się od siebie składem oraz formą fizyczną. Czym kierować się przy wyborze tych preparatów? Co warto wiedzieć o nawozach mineralnych, aby podjąć właściwą decyzję?

Podział nawozów mineralnych

Nawozy mineralne można podzielić ze względu na skład – nawozy jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Inny podział jest ze względu na formę fizyczną: nawozy mineralne sypkie, nawozy mineralne płynne.

Nawozy mineralne – terminy stosowania

Nawozy fosforowe, magnezowe oraz wapniowe dostarcza się roślinom przedsiewnie. Natomiast nawozy azotowe oraz potasowe mogą być również stosowane później, w ciągu okresu wegetacyjnego. Należy jednak pamiętać, że stosowanie nawozów mineralnych powinno być poprzedzone analizą składu mineralnego gleby.

Czym się kierować przy wyborze preparatów mineralnych

Przy wyborze odpowiednich preparatów należy kierować się przede wszystkim gatunkiem rośliny uprawnej, stadium jej wzrostu oraz oczekiwanymi efektami. Nawozy powinny być precyzyjnie dobrane pod kątem potrzeb pokarmowych konkretnych roślin uprawnych.

Ważnym czynnikiem, którego nie należy również pominąć jest pH gleby.

Nawozy mineralne, a odczyn gleby

Stosowane w rolnictwie nawozy mineralne mogą zwiększać lub zmniejszać pH gleby. Dopuszczenie do jej nadmiernego zakwaszenia, przyczynia się do drastycznego obniżenia efektywności związków mineralnych, co przekłada się na kondycję roślin i obniżenie plonowania.

  • Nawozy silnie zakwaszające: siarczan amonu
  • Nawozy zakwaszające: nawozy zawierające siarkę, mocznik, saletra amonowa
  • Nawozy neutralne: dwuwodny siarczan wapnia, sól potasowa
  • Nawozy alkalizujące: saletra potasowa, wapno tlenkowe, wapno węglanowe

Zalety wynikające ze stosowania nawozów mineralnych

+ Wysoka koncentracja łatwo dostępnych składników pokarmowych

+ Dokładnie znana ilość składników pokarmowych

+ Szybsze działanie, niż w przypadku nawozów naturalnych

 

Polecamy także: