Ochrona pszenicy w 3 krokach – sprawdź

Liść flagowy i podflagowy wymaga szczególnej ochrony grzybowej. Pierwszy z nich jest podstawowym organem asymilacyjnym, który istotnie wpływa na wielkość plonu. Inne organy, które również gromadzą asymilaty są często zacienione lub pojawiają się na tyle późno, że nie są w stanie dorównać możliwością liści flagowych. Dlatego należy pamiętać, że zdrowe górne liście w pszenicy są gwarantem dobrego plonu. Ochrona pszenicy substancjami o długotrwałym działaniu pozwala na zabezpieczenie również kłosów.

Krok 1 – ochrona pszenicy a likwidacja grzybów

W naszym kraju ochrona pszenicy obejmuje zazwyczaj 3 podstawowe zabiegi: T1 , T2 oraz T3. Celem zabiegu T1 jest likwidacja grzybów występujących u podstawy źdźbła pszenicy oraz jednocześnie występujących tych na powierzchni ich dolnych liści. Głównymi chorobami zwalczanymi po zimie jest mączniak prawdziwy, septoriozy, rdze, fuzariozę, łamliwość źdźbła oraz pleśń śniegowa. Jest to zabieg nieunikniony. W przypadku zbóż wysianych w prawidłowych terminach, które są w fazie pierwszego kolanka i intensywnie rosną należy go przeprowadzić jak najszybciej. Jednak aby ochrona pszenicy okazała się jak najbardziej efektywny trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze dobrać odpowiedni preparat do rodzaju chorób grzybowych. W tym celu jak zawsze nieoceniona okazuje się wnikliwa lustracja łanu. Drugą rzeczą jest wybór preparatu o możliwie jak najszerszym spektrum działania. Substancje aktywne zawarte w fungicydach charakteryzują się różnymi minimalnymi temperaturami stosowania. Z tego powodu ochrona pszenicy powinna być przeprowadzana dokładnie według zaleceń producenta.

Krok 2 – ochrona pszenicy w fazie liścia flagowego

Zabieg T2 wykonywany jest w fazie BBCH 37-39, kiedy to pszenica wejdzie w fazę liścia flagowego. Jest to zabieg niezwykle istotny, gdyż jego głównym celem jest ochrona liścia flagowego i podflagowego, które stanowią główne organy asymilacyjne. Ich jakiekolwiek choroby powodują znaczne obniżenie plonu. W tym zabiegu ochrona pszenicy celuje się m. in. w takie choroby jak rdze, septorioza paskowana liści, brunatna plamistość liści oraz mączniaka. Niewątpliwie czynnikiem warunkującym termin wykonania tego zabiegu są warunki pogodowe. Zabieg można nieco opóźnić w wypadku suchej i słonecznej pogody, kiedy to większość grzybów patogennych słabo się rozwija. Niestety nie dotyczy to mączniaka prawdziwego. Decydując się na opóźnienie zabiegu należy wnikliwie lustrować plantację. Prawidłowa ochrona pszenicy jest w dużej mierze zależna od obfitości opadów deszczu oraz od wilgotności występującej przez dłuższy czas. Jeżeli opady są obfite, a wilgotność długotrwała są stworzone doskonałe warunki do rozwoju sprawców chorób. Wtedy też może okazać się, że poprzedni zabieg nie wystarcza do pełnej ochrony roślin i T2 należy przeprowadzić wcześniej.

Krok 3: ochrona pszenicy i wpływ na jakość ziarna

Zabieg ten wykonywany jest w pszenicy gdy jest ona wykłoszona, w fazie BBCH 51–59. Ma on na celu zabezpieczenie kłosa w celu uzyskania dobrej jakości ziarna. Celem tego zabiegu jest utrzymanie organów asymilacyjnych wolnych od chorób grzybowych aż do fazy dojrzewania i naturalnego zamierania. W tym czasie dużym zagrożeniem dla kłosów są grzyby z rodziny Fusarium. Powodują one, że ziarno jest drobne, pomarszczone i z białym nalotem oraz porażone mykotoksynami.

Dowiedz się więcej o ochronie pszenicy >>

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat fungicydów wejdź tutaj >>

Polecamy także: