Ochrona roślin aplikacja-srodka-na-chwasty

Opublikowano: 29 listopada, 2014 | autor: Redaktor

Środek na chwasty – 5 sytuacji kiedy nie należy go stosować!

Jeśli chodzi o środki na chwasty, to wiadomo przecież, że ich stosowanie bywa naprawdę nieodzowne, a to z kolei generuje koszty. Czy jednak zawsze należy stosować herbicydy? Czy bywają sytuacje, kiedy nie należy ich stosować? Warto to wiedzieć, by nieco zaoszczędzić!

kiedy-nie-stosować-środka-na-chwasty

Zastanawiamy się często czy jakbyśmy dany środek na chwasty zastosowali w innym momencie to czy dałby lepszy rezultat. Ale z drugiej strony nie zawsze mamy wybór, gdyż taki herbicyd można stosować tylko w określonym momencie w określonych warunkach. Jeżeli zastanawiasz się nad odłożeniem decyzji o stosowaniu środka na chwasty – sprawdź w jakich sytuacjach nie będziesz mógł go zastosować.

Środki ochrony roślin stosuje się w pewnych konkretnych sytuacjach. Ich stosowanie wyłącznie na wszelki wypadek, czyli zapobiegawczo, nie jest wcale wskazane, chyba, że rolnik ma ku temu naprawdę uzasadnione powody! Przy stosowaniu herbicydów, czyli środków chwastobójczych należy kierować się pewnymi konkretnymi zasadami, by nie popełniać błędów przy wykonywaniu tego typu zabiegów.

Kiedy więc nie należy stosować herbicydów?

Oto kilka cennych i uniwersalnych porad odnośnie tego kiedy nie stosować każdego środka na chwasty:

Gdy przekroczone progi szkodliwości!

Po pierwsze nie należy stosować herbicydów, gdy nie są przekroczone są progi szkodliwości liczby chwastów jednoliściennych i dwuliściennych. Dlaczego? Bo oprysk należy stosować dopiero wtedy, gdy jeden lub więcej progów szkodliwości zostanie przekroczonych. Inaczej będziemy niepotrzebnie truć środowisko, ponosząc przy tym zbędne koszty!

Sprawdź zalecenia IOR względem środka na chwasty

Preparatów do zwalczania chwastów w uprawach jest bardzo dużo, dlatego przy ich doborze należy kierować się zaleceniami IOR (Instytut Ochrony Roślin). Rolnik nie może zatem wykonywać zabiegów herbicydowych wedle własnego gustu, lecz wedle z góry ustalonych norm! Nie można więc np. zmniejszać, lub zwiększać zalecanych do stosowania dawek, lub stosować herbicydy w zakazanych terminach!
Nie wolno stosować oprysków herbicydowych niektórych roślin uprawnych (np. rzepaku) w okresie kwitnienia, by nie szkodzić środowisku i organizmom żywym (np. zapylającym je pszczołom).

Nie stosuj herbicydu w okresie karencji

Nie wolno stosować oprysków herbicydowych w trakcie okresu karencji, a więc np. później, niż w początkowym okresie formowania się ziarna. Dlaczego? Ponieważ ziarno może zostać skażone zastosowanym środkiem chemicznym, który nie zdąży się w tak krótkim czasie rozłożyć i unieczynnić. Takie ziarno będzie potem truło ludzi i zwierzęta które będą je spożywać!

Nie zawsze pogoda sprzyja stosowaniu środka na chwasty

W walce z chwastami ważne są tez warunki pogodowe, które czasem mogą w znacznym stopniu ograniczyć skuteczność, a nawet możliwość przeprowadzenia zabiegu herbicydowego. Nie należy więc stosować herbicydów, jeśli temperatura powietrza spadnie poniżej -2oC i nie przekroczy 8oC. Ważna jest tez wilgotność względna powietrza, która jeśli jest zbyt duża, to zastosowany preparat nie będzie pobierany przez chwasty, zamiast tego dostanie się do gleby, zanieczyszczając ją bezproduktywnie. Nie stosuje się tez herbicydów zaraz po opadach. Zabieg wykonujemy dopiero co najmniej 2-3 godziny później! Nie dotyczy to jednak preparatów doglebowych stosowanych w okresie jesiennym.

Sprawdź czy nie minął zalecany termin stosowania

Na koniec warto tez zaznaczyć, że nie należy zbyt długo przesuwać zabiegu herbicydowego. Zabieg jest zawsze najskuteczniejszy wyłącznie w zalecanych terminach. Odstąpić i przesunąć zabieg należy jedynie w przypadkach szczególnych, czyli np. z powodu złych warunków pogodowych!

Dowiedz się więcej o produktach do ochrony roślin firmy FMC Agro Polska oraz całościowych rozwiązaniach pomagających w optymalizacji wzrostu roślin uprawnych. Czytaj więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat środków na chwasty wejdź tutaj >>

Tags: , , , , , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑