Zachwaszczenie zbóż ozimych wiosną – problem niejednego pola

Wiosną w uprawach zbóż ozimych jeden z głównych problemów stanowią chwasty jedno- i dwuliścienne. Niektóre gatunki, takie jak przytulia czepna lub przetacznik bluszczykowy, mogą kiełkować  już w temperaturze 2°C. Jednakże najgroźniejsze, dla wznawiających wegetację ozimin, są chwasty zimujące, które wczesną wiosną mogą osiągać zaawansowane fazy rozwojowe. Jak zachwaszczenie zbóż ozimych wpływa na uprawę? Na które chwasty należy najbardziej uważać?

zachwaszczenie-zboz-przytulia-czepnaZachwaszczenie zbóż, czyli co jest największą zmorą zbóż ozimych

Wiosną na plantacjach, które z jakiś powodów nie zostały odchwaszczone jesienią, pojawiają się chwasty w zaawansowanej fazie rozwojowej. To właśnie na nie należy zwrócić szczególną uwagę. Bezapelacyjnie, wyjątkowo groźne dla ozimin są miotła zbożowa oraz przytulia czepna. Miotła zbożowa, nie mając ścisłych preferencji siedliskowych, może występować w ponad  80% upraw zbożowych w naszym kraju. Przy masowym pojawie prowadzi do spadku plonu ziarna o przeszło 40%. Z kolei przytulia czepna, za pomocą chwytnej łodygi, wspina się po roślinach uprawnych powodując ich zagłuszanie i wyleganie. Na to zjawisko szczególnie narażone są łany pszenicy i pszenżyta. Już 2 sztuki przytuli na 1 m2 prowadzą do strat w plonie sięgających nawet 180 kg/ha.

Młode chwasty są również groźne dla zbóż ozimych

Niektóre gatunki chwastów, takie jak gwiazdnica pospolita, przetacznik bluszczykowy, fiołek i mak polny czy przytulia czepna, są zdolne do kiełkowania w temperaturze wynoszącej zaledwie 2°C. Pomimo tego, że „młode” chwasty, nie stanowią tak silnej konkurencji dla roślin uprawnych, nie należy ich ignorować. Oziminy rozwijające się na zachwaszczonym polu, w celu zdominowania chwastów, szybciej rozpoczynają fazę strzelania w źdźbło, co może wpłynąć na pewne ograniczenie doboru środka chwastobójczego. Są jednak preparaty, które w takich sytuacjach pomagają. Herbicyd Omnera® LQM® jest zarejestrowany do fazy w pełni rozwiniętego liścia flagowego.

Grunt to odpowiednia strategia

Przy doborze preparatu do wiosennego odchwaszczania zbóż ozimych należy kierować się przede wszystkim jego skutecznością w zwalczaniu dominujących chwastów na danym polu. Korzystnym rozwiązaniem wydaje się wybór preparatu o stosunkowo szerokim spektrum doboru dawki i terminu stosowania.

Przytulia czepna w rzepaku jesienią. Znamy na nią sposób!

Polecamy także: