Rdest powojowaty – rozpoznanie, szkodliwość i zwalczanie

Rdest powojowaty, rdestówka (Fallopia convolvulu) to jeden z najbardziej uciążliwych chwastów występujący w różnych uprawach, z wyszczególnieniem roślin okopowych, kukurydzy i zbóż. Głęboko korzeni się i jest bardzo trudny do zwalczania. W jaki więc sposób pozbywać się go i skutecznie chronić plantacje?

Rdest powojowaty, od niedawna nazywany rdestówką, to gatunek pospolity występujący na obszarze całego kraju. Jest rośliną ruderalną a także wszędobylskim chwastem. Porasta różne typy podłoży, preferuje jednak gleby lekkie do średnio ciężkich. Jego pochodzenie jest nieznane. Roślina ma charakterystyczny wygląd i jest łatwa do rozpoznania.

Charakterystyka rdestówki

Rdestówka powojowata to roślina jednoroczna, jara, wytwarzająca wijące się (prawoskrętnie), kanciaste łodygi. Zwykłe osiągają długość do 100-120cm. Pędy pokryte są trójkątnymi, strzałkowatymi liśćmi o silnie wydłużonych i zaostrzonych wierzchołkach. Drobne kwiaty wyrastają z kątów liści i zebrane są w grona. Często mają zielono-białą barwę. Roślina kwitnie od lipca do października. Owocem jest 3-groniasty orzech. Pojedynczy egzemplarz w ciągu sezonu wytwarza do 300 nasion. Korzenią się głęboko. Kiełkuje nawet z nasion usytuowanych na głębokości. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania do 20 lat

Rdest powojowatySzkodliwość chwastu

Rdest owija się wokół roślin uprawnych konkurując o wodę, światło, składniki pokarmowe i przestrzeń. Jednocześnie utrudnia wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Często zagraża roślinom okopowym, zbożom i gryce. W uprawach zbóż przyczynia się do zwiększenia stopnia wylegania. Próg zagrożenia to kilkanaście roślin na 1m². Roślina jest trująca dla niektórych zwierząt, np.: koni.

Zwalczanie rdestówki powojowatej

Chwast powinno się zwalczać chemicznie – herbicydy należy dopasować do rodzaju upraw, fazy rozwoju i warunków pogodowych. Reaguje na środki ochrony roślin zawierający takie substancje aktywne jak amidosulfuron, bentazon, bromoksynil, chlomazon, dikamba, florasulam, fluroksypyr, linuron, metamitron, metsulfuron metylu, mezotrion, napropamid, nikosulfuron, propyzamid oraz sulkotrion. Środkiem, który zwalcza rdestówkę powojowatą jest OMNERA® LQM® (więcej informacji na www.omnera.pl), zawiera trzy składniki aktywne w nowatorskiej technologii LQM® minimalizującej wpływ nieprzewidywalnych warunków pogodowych na skuteczne zwalczanie chwastów dwuliściennych zbóż.

Jak wykorzystać Fallopia convolvulu?

Zielonych części nie powinno się podawać zwierzętom. Natomiast zmielone nasiona są traktowane jako domieszka do pasz. W mniejszym stopniu rdestówkę wykorzystuje się jako roślinę leczniczą. Podobnie jak przy wielu innych ziołach w małych ilościach jest lekiem, w dużych trucizną.

 

Polecamy także: