Liściolubka selerowa – jak zwalczać szkodnika warzyw?

Liściolubka selerowa to szkodnik występujący na selerze, pietruszce, pasternaku, a także kilku gatunkach ziół. Jego żer wiąże się z tworzeniem charakterystycznych „min”. W latach masowego występowania liściolubka selerowa może powodować szkody o dużym znaczeniu ekonomicznym.

Liściolubka selerowa – jak wygląda?

Liściolubka selerowa (Euleia heraklei) to muchówka należąca do rodziny nasionnicowatych. Jest kuzynem groźnego szkodnika czereśni – nasionnicy trześniówki. Jednak powyższy gatunek gustuje w warzywach i niektórych roślinach leczniczych.

 

Owad dorosły ma charakterystyczny wygląd. Jest brązowy, błyszczący, a na jego skrzydłach występuje czarny, zygzakowaty wzór. Posiada żółte czułki i odnóża. Osiąga długość 5-6mm. Jaja są drobne, bezprawne, prawie niewidoczne gołym okiem. Młode larwy są białawe z zielonkowatymi prześwitami, natomiast starsze kremowo białe. Nie mają nóg, długość ich ciała dochodzi do 8mm.

 

W ciągu roku rozwijają się dwa pokolenia szkodnika, to drugie jest bardziej szkodliwe i inwazyjne. Poczwarki zimują w żółtawych bobówkach, w glebie, w pobliżu roślin. Od kwietnia do maja obserwuje się naloty owadów dorosłych. Samice składają jaja w dolnej stronie blaszek liściowych, pod skórką. Po około dziesięciu dniach wylęgają się larwy.

 

 

Szkodliwość liściolubki selerowej

Liściolubka selerowa najczęściej żeruje na selerze, pasternaku i pietruszce, ale nie gardzi także ziołami. Czasem spotyka się ją na lubczyku, biedrzeńcu anyżu i arcydzięglu litwor. Larwy liściolubki wyjadają miękisz liści. Żer prowadzi do powstawania rozległych, placowych „min”.

 

Z początku przebarwienia są jasne, z czasem brunatnieją i zasychają. Silniej uszkodzone liście zwijają się od brzegów ku środkowi. Rośliny tracą znaczną powierzchnię asymilacyjną, co hamuje ich rozwój i pośrednio prowadzi do obniżenia plonów. Dodatkowo uszkodzenia otwierają furtkę dla patogenów wywołujących inwazyjne i trudne do zwalczania choroby.

 

 

Liściolubka selerowa - skuteczna ochrona przed szkodnikiem, pole

 

 

Zwalczanie szkodnika selera i innych warzyw

Lustracja plantacji

W zwalczaniu liściolubki selerowej niezwykle ważny jest monitoring uprawy, który należy prowadzić od początku maja aż do lipca, a potem od początku sierpnia do września. Próg zagrożenia to średnio 2-3 uszkodzenia na liściu. Sprawdza się rzędy o długości średnio cztery metry, zwykle trzy do pięciu metrów w zależności od wielkości plantacji. Zwalczane jest stadium larwalne szkodnika. W walce ze szkodnikiem stosuje się insektycydy.

 

Usuwanie zakażonych liści

W przypadku zaobserwowania zmian na mniejszych powierzchniach liście z minami zaleca się usuwać i niszczyć.

 

Zmianowanie

Do profilaktycznych działań zalicza się także stosowanie zmianowania. Nie powinno się uprawiać w cyklu warzyw czy ziół, które są podatne na atak przez liściolubkę. Po zbiorach należy głęboko przekopać podłoże. To może ograniczyć populację bobówek.

 

Uprawa selera korzeniowego. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Polecamy także: