Ochrona roślin zboża ozime wymarzną

Opublikowano: 24 lutego, 2017 | autor: Redaktor

Gdy zboża ozime wymarzną – Co dalej? Poradnik cz. 1

Tegoroczna zima jest bardzo trudna dla ozimin. Najpierw chwilowe i silne, mrozy połączone z brakiem pokrywy śnieżniej doprowadziły do wymarzania roślin. Później, wydawać by się mogło, że pogoda ustabilizowała się, ale przyszła odwilż, a po niej kolejne załamie pogody, w wyniku którego od tygodni część pól skute było lodem. Niewątpliwie nie wszystkie zboża ozime wymarzną, ale może się zdarzyć tak, że trzeba będzie zaorać część plantacji. Sprawdź czym przesiać oziminy.

Co możemy zasadzić, gdy zboża ozime wymarzną?

Chlorotoluron

Należy do pochodnych mocznika. Wnika do roślin poprzez liście i korzenie. Blokuje przebieg fotosyntezy. W badaniach polowych okres jego połowicznego rozkładu w glebie (DT50) wynosi do 42 dni. Chwasty wrażliwe to m. in.:  chaber bławatek, gwiazdnica pospolita, jasnoty, komosa biała, miotła zbożowa, niezapominajka polna, poziewnik szorstki, rdest ptasi, rumianowate, tasznik pospolity, tobołki polne, wyczyniec polny oraz wiechlina roczna. Gdy zboża ozime wymarzną jako roślinę następczą zaleca się kukurydzę, jęczmień jary lub pszenicę jarą.

Chlorosulfuron

Należy do pochodnych sulfonylomocznika. Wnika w głąb roślin poprzez liście izboża ozime wymarzną korzenie. Mechanizm działania oparty jest na zahamowaniu podziałów komórkowych u roślin wrażliwych na skutek blokowania działania syntazy acetolaktanowej. W badaniach polowych okres jego połowicznego rozkładu w glebie (DT50) wynosi do 70 dni. Chwasty wrażliwe to m.in.: bodziszek drobny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jaskry, jasnoty, maki, maruna bezwonna, miotła zbożowa, ostrożeń polny, przytulia czepna, rdesty, rzodkiew świrzepa, rumianowate, samosiewy rzepaku, starzec zwyczajny oraz tasznik pospolity. Wiosną, po wykonaniu orki głębokiej, zaleca się przede wszystkim siew zbóż jarych.

Diflufenikan (DFF)

Należy do pochodnych fenoksynikotynoanilidów. Pobierany jest przez rośliny głównie przez  pędy kiełkujących siewek. DFF blokuje syntezę karotenoidów. W wyniku jego działania rośliny wrażliwe bieleją, a następnie stopniowo zamierają. W badaniach polowych okres jego połowicznego rozkładu w glebie (DT50) wynosi 224-621 dni. Chwasty wrażliwe to m.in.: gwiazdnica pospolita, fiołek polny oraz tasznik pospolity. Jako rośliny następczej nie zaleca się uprawy owsa, rzepaku oraz innych kapustnych. Na glebach lekkich odradza się również buraków i grochu. Pozostałe rośliny mogą być uprawiane po wykonaniu orki na głębokość co najmniej 20 cm.

Przeczytaj również – Choroby zbóż ozimych >>

Diflufenikan (DFF) + jodosulfuron + mezosulfuron

W przypadku kombinacji takich substancji czynnych roślinami następczymi mogą być bobik,  kukurydza, pszenica jara, rzepak jary lub ziemniaki.

Sprawdź także – Jak pozbyć się chwastów w oziminach? 

Fluorochloridon

Należy do pochodnych pyrolidonu. Pobierany jest poprzez korzenie i liścienie kiełkujących chwastów. lokowaniu biosyntezy karotenoidów, w konsekwencji czego  dochodzi do rozkładu chlorofilu przez światło słoneczne, czyli bielenia liści. W warunkach polowych okres jego połowicznego rozkładu w glebie (DT50) wynosi do 100 dni. Chwasty wrażliwe to m.in.: dymnica pospolita, gwiazdnica pospolita, jasnoty, komosa biała, kurzyślad polny, mak polny, miotła zbożowa, maruna bezwonna, psianka czarna, przetaczniki, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne, wiechlina roczna oraz żółtlica drobnokwiatowa.W przypadku likwidacji plantacji zbóż ozimych wiosną zaleca się uprawę bobiku, kukurydzy, zbóż jarych lub ziemniaków. Nie zaleca się uprawy buraków, rzepaku jarego oraz innych roślin kapustowatych.

Tags:


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑