Szkodnik truskawki: kwieciak malinowiec – Jakie szkody wyrządza?

Kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi) jest bardzo groźnym szkodnikiem truskawki. Na plantacjach pojawia się wiosną, gdy temperatura powietrza osiąga około 12°C. Czy wiesz jakie szkody powoduje i w jaki sposób można skutecznie uchronić przed nim plantacje produkcyjne?

 

dorodne-truskawkiCharakterystyczne szkody na plantacji truskawki

Kwieciak malinowiec to szkodnik truskawki, który pojawia się na plantacjach truskawki gdy temperatura powietrza zaczyna wynosić około 12°C. Wtedy też chrząszcze rozpoczynają swoje żerowanie wygryzając niewielkie, owalne otwory na liściach. Przed kwitnieniem truskawki samice składają jaja do pąków kwiatowych, po czym nadgryzają ich szypułki. Uszkodzone szypułki załamują się i więdną. Jedna samica w ciągu życia składa około 60 jaj – po jednym do pąku kwiatowego. Wyklute z jaj larwy żerują w pąkach przez około 3 tygodnie, po czym przepoczwarzają się. Młode chrząszcze pojawiają się na plantacjach pod koniec czerwca i po kilku dniach żerowania na tkance liściowej schodzą na zimowanie.

Czemu należy zwalczać kwieciaka malinowca?

Szkodliwość kwieciaka malinowca w dużej mierze zależy od liczebności szkodnika. Może ona wynosić kilkanaście procent pąków, jednak często może dochodzić  do 30%. Lokalnie niezwalczany szkodnik może uszkadzać nawet 80% pąków powodując znaczne straty plonu.

 

Zwalczanie kwieciaka malinowca na plantacji truskawki

Najbardziej podatne na uszkodzenia są odmiany truskawki wcześnie kwitnące. Jako, że kwieciak malinowiec jest powszechnym szkodnikiem w uprawie truskawki jego zwalczanie konieczne jest na wszystkich plantacjach produkcyjnych. Opryski powinny być prowadzone po stwierdzeniu przekroczenia przez kwieciaka progu ekonomicznej szkodliwości wynosi 2 chrząszcze na 200 kwiatostanów na 1-2 tygodnie przed kwitnieniem i tuż przed kwitnieniem oraz na początku kwitnienia. Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem w zwalczaniu kwieciaka malinowca w uprawie truskawki jest wykonanie oprysków takimi preparatami jak Benevia® 100 OD oraz Verimark®.

Polecamy także: