Szkodniki upraw jagodowych – co warto wiedzieć?

Jednym z największych wyzwań przed jakim stoją producenci upraw jagodowych są szkodniki. Mogą one żerować zarówno na owocach, jak również pąkach, korzeniach, pędach oraz liściach. Niestety, ocieplenie klimatu oraz zauważalnie malejąca liczba dostępnych na rynku środków owadobójczych powodują, że szkodniki stają się prawdziwym utrapieniem dla niejednego plantatora. Warto zatem dowiedzieć się, jakie szkodniki mogą zagrażać uprawom jagodowym i jak z nimi skutecznie walczyć. Szkodniki upraw jagodowych, co warto o nich wiedzieć?

Skutki ocieplenia klimatu, a szkodniki upraw jagodowych

Zauważalnymi skutkami ocieplenia klimatu są migracja szkodników na nowe obszary geograficzne i poszerzenie liczby ich roślin żywicielskich. Dodatkowo występowanie znanych z innych upraw gatunków agrofagów w uprawach, gdzie wcześniej nie były obecne.

Przykładem takiego szkodnika jest muszka plamoskrzydła, która od 2015 roku zaczęła wyrządzać znaczne szkody ekonomiczne w plantacjach na terenie Polski. Kolejny przykład to misecznik śliwowiec, który, jak sama nazwa wskazuje, dotąd występował głównie na śliwach, ale od kilku lat stwarza problemy także w uprawach borówki wysokiej. Innym takim szkodnikiem jest nasionnica trześniówka, która oprócz uszkadzania owoców czereśni i wiśni, coraz częściej atakuje owoce jagody kamczackiej. Czas pokaże jakie jeszcze szkodniki mogą nas zaskoczyć w najbliższych latach.

Szkodniki upraw jagodowych w szklarniach, pod osłonami oraz na polu

Szklarnie i osłony stwarzają doskonałe warunki dla rozwoju nie tylko roślin, ale również szkodników. Muszka plamoskrzydła, roztocz truskawkowiec, przędziorek chmielowiec, zmieniki, mszyce i wciornastki w takich warunkach mogą rozwijać się niemal przez cały rok i tworzyć wiele pokoleń. Dodatkowo, w uprawach polowych oraz o nieodizolowanym podłożu, opuchlaki, pędraki i drutowce stanowią znaczne ryzyko dla plantacji jagodowych.

Przegląd najgroźniejszych szkodników upraw jagodowych

Plantacjom roślin jagodowych zagrażają liczne gatunki szkodników, które żerując na liściach, pędach, pąkach kwiatowych i owocach powodują znaczne straty ekonomiczne.

Pięć najgroźniejszych gatunków szkodników zagrażających uprawom roślin jagodowych

Kwieciak malinowiec Anthonomus rubi

Kwieciak malinowiec jest najgroźniejszym chrząszczem w uprawie nie tylko malin, ale również truskawki. Wskutek jego żerowania lokalnie może dojść do zniszczenia nawet 80% plonów. Niskie temperatury, powodują zahamowanie jego rozwoju, a przez to wydłużenia okresu żerowania. Dorosłe owady wygryzają niewielkie, owalne otwory w liściach ograniczając tym samym ich powierzchnię asymilacyjną. Samice składają jaja do pąków kwiatowych, a następnie podcinają ich szypułki.

Mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana Myzus persicae

Częstymi szkodnikami upraw jagodowych są mszyce, w tym mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana. Jest ona groźnym polifagicznym szkodnikiem zasiedlającym rośliny żywicielskie z ponad czterdziestu rodzin. Jest powszechna w uprawach szklarniowych, w których rozwija się partenogenetycznie. Występując w dużym nasileniu prowadzi m.in. do ogładzania i deformacji roślin. Dodatkowo produkowana przez owady spadź stanowi pożywkę do rozwoju chorób grzybowych.

Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii

Muszka plamoskrzydła jest szkodnikiem, którego obawiają się wszyscy producenci upraw jagodowych. W przypadku masowego pojawu może doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonu. Larwy muszki żywią się miąższem owoców powodując ich robaczywienie i dyskwalifikację w skupach. Dodatkowo, zaatakowane owoce są podatne na choroby grzybowe.

Słonecznica orężówka Helicoverpa armigera

Słonecznica orężówka jest groźnym polifagicznym szkodnikiem występującym w Polsce okresowo. Istnieje jednak ryzyko, że w niedalekiej przyszłości, wskutek ocieplenia klimatu zostanie z nami na stałe. Gąsienice słonecznicy żerują na przeszło 130 gatunkach roślin. W szklarniach zagrażają m.in. truskawce prowadząc do powstawania gołożerów i robaczywienia owoców.

Wciornastek zachodni Frankliniella occidentalis

Wciornastek zachodni jest najgroźniejszym ze wszystkich wciornastków występujących w uprawach roślin szklarniowych, w tym truskawki. To wyjątkowo trudny przeciwnik, którego obawiają się plantatorzy, gdyż przy masowym pojawie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonów. Szkodnik ten żeruje głównie w pąkach kwiatowych i kwiatach oraz na rozwijających się liściach. Wysysając soki komórkowe prowadzi do deformacji, ordzawienia i nie zawiązywania się owoców oraz zasychania liści.

Larwa słonecznicy orężówki (Helicoverpa armigera)

Szkodniki upraw jagodowych – zwalczanie

Zwalczanie szkodników w uprawach jagodowych jest jednym z kluczowych elementów decydujących o zysku z prowadzonej plantacji. Wszelkie opóźnienia momentu rozpoczęcia ochrony rzutują ogromnymi stratami ekonomicznymi. W uprawie truskawki zaleca się stosowanie takich preparatów jak Benevia® 100 OD oraz Verimark®. Oba wymienione preparaty pozwalają w skuteczny sposób zwalczyć kwieciaka malinowca. Dodatkowo Verimark® zapewnia ochronę plantacji przed mszycą brzoskwiniowo-ziemniaczaną, światłówką naziemnicą, słonecznicą orężówką oraz wciornastkiem zachodnim. W drugiej połowie 2023 roku Verimark® otrzymał nową rejestrację w szklarniach w uprawach warzyw i truskawki.

 

PREPARAT

UPRAWA

SZKODNIKI

Benevia® 100 OD

Truskawka, uprawa polowa

kwieciak malinowiec

Verimark® 200 SC

Truskawka, uprawa polowa

kwieciak malinowiec

Truskawka, w szklarniach o trwałej konstrukcji odizolowanej od podłoża

mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana, światłówka naziemnica, wciornastek zachodni

 

Dowiedz się więcej >>> Verimark® <<<

Polecamy także: