Zboża Rynek zbóż w Polsce

Opublikowano: 4 listopada, 2016 | autor: Redaktor

Rynek zbóż w Polsce – Sprawdź prognozy i perspektywy

W ciągu ostatnich lat rynek zbóż w Polsce ulega pewnym wahaniom. Niekorzystne warunki agrometeorologiczne w 2015 roku spowodowały znaczne obniżenie plonowania roślin. Najnowsze prognozy i perspektywy przewidują wzrost produkcji zbóż jarych oraz nieznaczny ozimych. W 2016 roku zwiększył się areał upraw pszenicy oraz pszenżyta, natomiast zmniejszył się mieszanek zbożowych, owsa oraz żyta. Zdaniem ekspertów w tym roku przewidywalne plony zbóż mogą wynieść prawie 30 mln ton.

Rynek zbóż w Polsce – stan i perspektywy

Według szacunkowych danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego zbiory zbóż w Polsce w 2015 roku wyniosły około 28 mln ton i były o przeszło 12% niższe niż w roku poprzednim. Za taki stan rzeczy w zeszłym sezonie w dużej mierze odpowiedzialna była susza oraz ograniczenie areału uprawy niektórych gatunków zbóż. Szacuje się, że w 2015 roku zebrano niemal o 22% mniej zbóż jarych oraz o 6% mniej ich form ozimych. W 2016 roku przewidywalne plony zbóż mogą wynieść niemal 30 mln ton. Eksperci prognozują wzrost produkcji zbóż jarych o prawie 20%, natomiast zbóż ozimych o zaledwie 2%.

W strukturze zasiewów wciąż dominują oziminy

W 2015 roku całkowity areał upraw zbożowych wyniósł około 7,5 mln ha, z czego niemal 90% zajmowały zboża podstawowe oraz ich mieszanki. Powierzchnie upraw poszczególnych gatunków zbóż ulegały pewnym zmianom – zwiększył się areał upraw pszenicy oraz pszenżyta, natomiast zmniejszył się mieszanek zbożowych, owsa oraz żyta. W 2015 roku w strukturze powierzchni zasiewów wciąż dominowały oziminy. W 2016 roku pod oziminy obsiano niemal 4,4 mln ha, tyle samo co w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Plony, a rynek zbóż w Polsce

Niekorzystne warunki agrometeorologiczne panujące w 2015 roku spowodowały spadek średnich plonów zbóż na terenie całego kraju. Zdaniem ekspertów największe spadki odnotowano w województwach podkarpackim (22,7%), kujawsko-pomorskim (18,3%), podlaskim (18,2%), łódzkim (17,4%), warmińsko-mazurskim (15,2%) oraz świętokrzyskim (14,7%). Według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej średnia wielkość plonów w 2016 roku może zwiększyć się niemal o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim i wynieść około 4 t/ha.

 W sezonie 2016/17 krajowe zużycie zbóż wzrośnie

Według danych ekspertów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej średnie zużycie zbóż w sezonie 2015/16 plasowało się na poziomie 27 mln ton, natomiast w sezonie 2016/17 przewidywany jest wzrost zużycia krajowego o 0,5 mln ton, tj. o 1,8% w stosunku do poprzedniego sezonu.

Dane pochodzą z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – RYNEK ZBÓŻ stan i perspektywy. Nr 51.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat uprawy zboża przeczytaj artykuł: Ochrona pszenicy w 3 krokach – sprawdź >>

Tags: , , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑