Ochrona roślin Powschodowe odchwaszczanie rzepaku

Opublikowano: 3 września, 2015 | autor: Redaktor

Powschodowe odchwaszczanie rzepaku – alternatywa dla bezpieczeństwa upraw

W tym sezonie pogoda nie rozpieszcza rolników. Panują naprawdę trudne warunki w uprawie rzepaku. W większości rejonu Polski utrudniają one lub wręcz uniemożliwiają przedwschodowe odchwaszczenie rzepaku. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zmianą taktyki na powschodowe odchwaszczanie rzepaku. Właściwie wykonana ochrona powschodowa roślin jest niemniej skuteczna niż ta przedwschodowa.

Zbyt sucho na zabiegi przedwschodowe

W tym sezonie zbyt niski stopień uwilgotnienia gleby w większości rejonu kraju sprawia, że wykonanie przedwschodowych zabiegów doglebowych jest nieskuteczne. Wprawdzie znajdzie się pewna grupa rolników, która w swoich zapasach posiada herbicyd doglebowy i będzie chciała go w tym sezonie wykorzystać na polu. Popularną substancją wykorzystywaną do tego typu zabiegów jest chlomazon. Jest on związkiem, który tworzy silne wiązanie z cząsteczkami gleby i uaktywnia się po opadach deszczu. Jednak oczekiwanie na opady może przynieść więcej szkód niż pożytku… Wiatr może rozwiać substancję na sąsiadujące pola.

W takim razie może warto poczekać do wiosny?

Nic bardziej mylnego. Wiosenne zabiegi odchwaszczania rzepaku powinny być jedynie korektą tych przeprowadzonych jesienią. Zabiegi jesienne skutecznie niszczą chwasty zimujące, które stanowią dużą konkurencję dla rzepaku. Chwasty mogą powodować przerost i przemarzanie roślin zimą. Poza tym pogoda wiosną może uniemożliwić terminowy wyjazd w pole i przez ten czas rośliny konkurencyjne mogą osiągnąć stadia rozwojowe znacznie utrudniające ich zniszczenie.

W takim razie kiedy rozpocząć powschodowe odchwaszczanie rzepaku?

Ochronę powschodową rzepaku można rozpocząć już od fazy liścieni, aż do momentu wytworzenia 8 liści właściwych, czyli przez całą jesień. Przez cały ten okres substancją użytą do oprysków może być etametsufuron metylu. Metazachlor, może być wykorzystywana od fazy 2 liści rzepaku oraz jeżeli chwasty jeszcze nie rozwinęły 2 liści. Biofenoks, będący substancją fosfodynamiczną, czyli aktywującą się na świetle, można stosować od fazy 4 liści rzepaku.

Najważniejsze zalecenia na powschodowe odchwaszczanie rzepaku:

  1. Stosuj herbicydy w najwrażliwszych fazach rozwojowych chwastów

Zwalczając chwasty we wczesnych fazach rozwojowych można wykorzystać preparaty oparte na na metazachlorze. Przy lepiej rozwiniętych chwastach skuteczniejsze są preparaty na bazie propyzamidu.

  1. Prawidłowo dobieraj dawki preparatów

Większość preparatów posiada zalecane przedziały dawek, w których wyróżnia się chwasty wrażliwe na ich działanie.

  1. Zabieg wykonuj w optymalnych warunkach klimatycznych i wyznaczonych terminach

Zalecenia producentów dotyczące użytkowania preparatów są dostosowane do optymalnych warunków klimatycznych. W przypadku herbicydów zalecanych do powschodowej ochrony rzepaku oznacza to, że bezpośrednio po zastosowaniu preparatu może nastąpić znaczne obniżenie temperatury.

  1. Jeśli jest taka konieczność wykorzystuj adiuwanty i kondycjonery

Adiuwanty i kondycjonery poprawią skuteczność działania herbicydów. W przypadku rzepaku adiuwanty zaleca się wykorzystywać razem z propyzamidem.

Tags: ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑