Zwójka siatkóweczka – problem nie tylko w sadach czereśni

Zwójka siatkóweczka (Adoxophyes orana) jest szkodnikiem pospolicie występującymi nie tylko w sadach czereśni, ale również wiśni, jabłoni i innych drzew owocowych. Jej żerowanie rozpoczyna się już wczesną wiosną, a zwalczanie, niestety, nie zawsze bywa proste…

Zwójka siatkóweczka. Gdzie występuje?

Zwójka siatkóweczka jest polifagicznym szkodnikiem występującymi m. in. w sadach czereśni, wiśni, jabłoni, brzoskwini i moreli. Gąsienice tego szkodnika żerowanie rozpoczynają wiosną, na rozetach liściowych i liściowo-kwiatowych, które otaczają luźnym oprzędem. Latem uszkadzają one blaszki liściowe oraz owoce wyjadając tkankę na ich powierzchni lub wgryzając się do środka.

duży sad czereśni latem

Monitorowanie szkodnika i próg ich zagrożenia dla upraw czereśni

W celu określenia przekroczenia przez gąsienice progu zagrożenia należy na początku wegetacji, w okresie zielonego pąka lub białego pąka, określić liczebność szkodnika poprzez przejrzenie 200 rozet (20 drzew po 10 rozet) z 1 ha sadu. Próg zagrożenia wynosi:

  • wiosną 3 gąsienice żerujące w 100 rozetach
  • latem 2-3% pędów z objawami żerowania gąsienic

W przypadku motyli tego gatunku pułapki feromonowe należy umieścić w sadzie przed rozpoczęciem lotu motyli. W celu określenia liczebności pokolenia wiosennego pułapki należy sprawdzać w okresie od drugiej połowy maja do czerwca, zaś pokolenia letniego od drugiej połowy lipca do pierwszej połowy sierpnia.

Próg zagrożenia wynosi:

  • kilkanaście motyli złowionych do jednej pułapki w okresie 7 dni

Czym zwalczać zwójki liściowe w sadach owocowych?

O sukcesie w zwalczaniu zwójki siatkóweczki w sadach decyduje dobór odpowiedniego środka ochronnego. Preparat taki powinien nie tylko szybko i skutecznie zwalczać szkodnika, ale również odznaczać się krótkim okresem karencji. Środkiem zalecanym przez firmę FMC spełniającym te wymagania jest insektycyd Exirel®.

 

Przeczytaj też:

Najgroźniejsze szkodniki czereśni. Muszka plamoskrzydła i inne…

Polecamy także: