Rośliny oleiste

Opublikowano: 16 lipca, 2015 | autor: Redaktor

Sierpniowy siew rzepaku ozimego – o czym pamiętać?

Dużymi krokami zbliża się sierpień, czyli moment rozpoczęcia siewu rzepaku ozimego. Jako że rzepak na polu spędzi przeszło 10 miesięcy, w trosce o jego prawidłowy rozwój należy odpowiednio przygotować rolę pod jego siew. Należy pamiętać, że sam termin tego zabiegu, jego głębokość oraz obsada roślin również nie pozostają bez znaczenia.

Przygotowanie na sierpniowy siew rzepaku gleby czas zacząć!

Gleba pod uprawę rzepaku ozimego powinna odznaczać się odpowiednią strukturą oraz wodochłonnością. Z tego powodu pole musi zostać starannie zaorane i wyrównane. Grudki gleby nie powinny być większe niż 30 mm. Jednym z ważniejszych czynników determinujących wybór rodzaju uprawy (orkowy lub bezorkowy) jest pogoda. Rzepak ozimy pod uprawę potrzebuje wilgotnej gleby. Z tego powodu podczas suszy istnieje duże ograniczenie w możliwości wykonywania wielu zabiegów agrotechnicznych. Inną przyczyną zastosowania uproszczeń w uprawie jest skrócenie się czasu na zasiew.

W celu ograniczenia przesuszenia gleby zaraz po orce należy ją wałować. Uprawa bezorkowa pozwala na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na siew (brak oczekiwania na osiadanie roli), jak również obniżenie kosztów poniesionych na uprawę. Inną zaletą tej metody jest obniżenie pH gleby. Jednak oprócz zalet istnieją też jej wady, takie jak wzrost zachwaszczenia gruntu.

Na przedplon w uprawie rzepaku ozimego najlepiej jest zastosować rośliny, które możliwie wcześnie zejdą z pola, tj. rośliny motylkowe, wczesne ziemniaki czy jęczmień.

Kiedy siać rzepak ozimy?

Termin wysiewu rzepaku uzależniony jest od panujących warunków klimatycznych w poszczególnych rejonach Polski. Najwcześniej siewu dokonuje się w rejonach północno-wschodnich, 1 i 2 tydzień sierpnia, natomiast w innych termin siewu przypada na drugą połowę sierpnia.

Przy doborze terminu siewu należy pamiętać, że zbyt wcześnie wysiane rośliny mogą przerosnąć plantację, a przez co doznać urazów podczas zimowania. Natomiast zbyt późny termin siewu spowoduje słaby rozwój roślin i zmniejszenie plonowania.

Potencjał plonotwórczy rzepaku kształtuje się już od fazy 7 liści, która terminowo przypada na drugą połowę października. W tym czasie rośliny wytwarzają zawiązki produktywne z łuszczynami oraz zawiązki nasion w łuszczynie.

Jaka obsada?

Termin siewu:

–        wczesny (5-20 sierpnia) – wysiewać 50-70 nasion/m2 przy odmianach populacyjnych oraz 35-50 nasion/m2 przy odmianach mieszańcowych

–        optymalny (20-30 sierpnia) – wysiewać 60-85 nasion/m2 odmian populacyjnych i 40-65 nasion/m2 odmian mieszańcowych

–        późny (1-10 września) – wysiewać 80-110 nasion/m2 odmian populacyjnych i 60-80 nasion/m2 odmian mieszańcowych.

Jaka głębokość siewu?

Na glebach lekkich i przesuszonych rzepak ozimy należy siać nieco głębiej niż na glebach zwięzłych i wilgotnych. Średnia głębokość siewu waha się od 1,5 cm do 3,5 cm.

Czy gęstość wysiewu rzepaku wpływa na rozstaw rzędów?

Odpowiedź brzmi „tak”. Zbyt gęste rzędy mogą doprowadzić do słabego wietrzenia łanu i sprzyjać inwazji grzybów i pasożytów. Przy normie wysiewu nasion wynoszącej około 40 szt/m2 zalecany rozstaw rzędów wynosi 18-25 cm.

Tags: , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑