Ochrona roślin Bezpieczenstwo rolnikow

Opublikowano: 2 października, 2018 | autor: Redaktor

Bezpieczeństwo rolników podczas pracy. O czym należy pamiętać?

Bezpieczeństwo rolników podczas pracy jest bardzo ważne. Dlatego też konieczne jest wybieranie maszyn oraz odzieży, które spełniają wymagania związane z bezpieczeństwem użytkowania.

Bezpieczeństwo – kwestia odzieży

Odzież rolnika powinna być odpowiednio dopasowana, wszystkie jej części powinny być zapięte. Należy unikać elementów zwisających. Ubranie powinno być wygodne i obcisłe, aby zmniejszyć ryzyko dostania się jakiejkolwiek części odzieży do mechanizmu pracującej maszyny. Na rynku można znaleźć wiele modeli kombinezonów ochronnych, rękawic oraz obuwia roboczego. W większości przypadków konieczne jest także zastosowanie środków ochrony osobistej: półmasek filtrujących, okularów ochronnych, osłony twarzowo-czołowej, kasku, stoperów do uszu lub też zestawu nagłownego. Zastosowanie poszczególnych elementów jest ściśle uzależnione od rodzaju wykonywanej pracy.

Bezpieczeństwo rolników zależy od wielu czynników, również od odzieży ochronnej:

  • okulary ochronne powinno się zakładać do wszelkich prac z wykorzystaniem młotka, szlifierki, przecinaka, pilarki;
  • podczas pracy ze strugarkami, szlifierkami oraz pilarkami tarczowymi nie zaleca się używania rękawic;
  • wszelki środki ochrony osobistej muszą być dopasowane do rodzaju zagrożenia.

Bezpieczenstwo rolnikowBezpieczeństwo rolników podczas nawożenia

W przypadku nawożenia środkami pylistymi występuje konieczność korzystania z pyłoszczelnej odzieży ochronnej, a także masek przeciwpyłowych. Chemiczne środki ochrony roślin wymagają zaś stosowania specjalnej odzieży odpornej na działanie preparatów, między innymi kombinezonu, obuwia ochronnego z gumy i rękawic ochronnych. W celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa zalecane jest także wyposażenie się w środki ochrony osobistej (m.in. okulary ochronne, maskę z filtrem, nakrycie głowy). Gdy wystąpią objawy zatrucia preparatem, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Wówczas powinno się zabrać ze sobą etykietę produktu i pokazać ją specjaliście.

Przeczytaj rownież: Siedem rzeczy, o których warto pamiętać podczas mieszania środków ochrony roślin >>

Bezpieczeństwo rolników podczas oprysków

Opryskiwacze to maszyny, które są wykorzystywane do rozpylania preparatów ochrony roślin. Środki te mogą być jednak niebezpieczne zarówno dla środowiska, jak i człowieka. Osoby, które wykonują opryski, muszą przestrzegać pewnych zasad, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zatrucia oraz skażenia środowiska.

Jak dbać bezpieczeństwo rolników?

Jednym z problemów, które pojawiają się podczas wykonywania oprysków, jest pozostałość środka ochrony roślin w zbiornikach, przewodach, pompie oraz innych elementach maszyny. Tego typu pozostałości nie można wylewać do wód otwartych, rowów, na podwórko czy do biologicznych oczyszczalni ścieków. Składniki preparatu po opadach mogą dostać się do wody gruntowej oraz studni. Zaleca się, aby niewielkie ilości pozostawionego roztworu zmieszać z wodą, a następnie wypryskać na polu, które poddawane jest zabiegowi lub innych z tymi samymi roślinami uprawnymi. W ten sposób stężenie środka ochrony roślin zostanie zmniejszone.

Co zrobić z niewykorzystanym preparatem?

Jak stosować środki ochrony roślin?

W przypadku dużej ilości niewykorzystanego preparatu należy roztwór wlać do szczelnego naczynia. Tak zabezpieczoną ciecz powinniśmy oddać do terenowego punktu utylizacji środków chemicznych.

Z preparatami ochrony roślin mogą pracować jedynie dorośli mężczyźni. Do tego typu zabiegów nie wolno zatrudniać kobiet oraz osób poniżej 18 roku życia. Ponadto osoby, które cierpią na jakiekolwiek schorzenia, zanim podejmą się wykonywania oprysków, muszą zasięgnąć opinii lekarza.

Podczas wykonywania oprysków konieczne jest zakładanie specjalnej odzieży ochronnej. Buty, rękawice, czapka i płaszcz powinny być wykonane z gumy. Zalecane jest także korzystanie z maski lub półmaski, które zapobiegają wdychaniu szkodliwych oparów. Do pracy nie powinno się przystępować na czczo, podczas zabiegu zaś nie wolno pić, jeść ani palić. Po zakończonej pracy konieczne jest wzięcie kąpieli i dokładne umycie ciała oraz upranie odzieży, w której wykonywano zabieg opryskiwania.


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑