Jak pobudzić siewkę do rozwoju?

Aby pobudzić siewkę do rozwoju niezbędne jest zapewnienie roślinie optymalnych warunków do wzrostu. W tym zadaniu warto również wspomóc się biostymulatorami, które nie tylko podnoszą odporność roślin na stres, ale zapewniają też szereg innych korzyści. Jak pobudzić siewkę do rozwoju i dlaczego warto to robić?

Dlaczego warto pobudzić siewkę do rozwoju?

Pierwsze tygodnie po wykiełkowaniu, to okres kształtowania się systemu korzeniowego, który determinuje późniejsze pobieranie wody i składników odżywczych. Rozwijają się również pierwsze liście, odpowiedzialne za fotosyntezę i produkcję substancji odżywczych. Zapewniając optymalne warunki do wzrostu, stwarzamy fundament dla zdrowych i silnych roślin, gotowych do maksymalizacji swojego potencjału plonotwórczego.

W początkowej fazie rozwoju siewki są niezwykle delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ich powolny wzrost, w porównaniu z chwastami, stawia je w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej. Ponadto siewki są bardziej podatne na czynniki stresowe, takie jak niedobory wody, skrajne temperatury, choroby i szkodniki.

Korzyści z pobudzenia siewki do rozwoju

  • Wytworzenie przez rośliny silnego i zdrowego systemu korzeniowego, zapewniającego jej stabilność, dostęp do wody i składników odżywczych.
  • Pobudzone do rozwoju siewki lepiej radzą sobie z niekorzystnymi warunkami środowiskowymi, takimi jak susza, upały czy choroby.
  • Szybki start w początkowym etapie rozwoju rośliny pozwala jej na szybsze osiągnięcie dojrzałości i wydanie obfitszych plonów lepszej jakości.

Jak pobudzić siewkę do rozwoju?

W pierwszych tygodniach po siewie należy młodym roślinom zapewnić optymalne warunki do rozwoju, w tym optymalną temperaturę, stałą wilgotność oraz dostęp do światła. O ile jest to możliwe w przypadku roślin utrzymywanych w pomieszczeniach, to niestety trudne do osiągnięcia w przypadku roślin wysiewanych bezpośrednio na polu.

Dlatego, aby pobudzić siewkę do rozwoju producenci rolni mogą wspomagać się mikrobiologicznymi produktami biostymulującymi, np. Accudo®, który zawiera żywe zarodniki szczepu Bacillus paralicheniformis (RTI184).

Accudo® korzystnie wpływa na rozwój korzeni, zwłaszcza wtórny ich wzrost, dzięki czemu intensyfikuje wzrost i przyszły plon roślin uprawnych. Produkt może być zastosowany zarówno pod osłonami, na polu, jak również do zaprawiania nasion. Niezależne badania przeprowadzone na polskich plantacjach dowodzą, że preparat Accudo® może zapewnić nawet o 25 proc. wyższy plon, w porównaniu z uprawami na których go nie zastosowano.

Accudo - mikrobiologiczny produkt biostymulujący

Polecamy także: