Jesienna wegetacja rzepaku wydłuża się? Sprawdź co robić

W naszym klimacie jesień co roku bywa nieprzewidywalna. Po licznych załamaniach pogody następują okresy dodatnich temperatur, przeciągające się nawet do końca grudnia. Sprawia to, że jesienna wegetacja rzepaku wydłuża się, a rośliny w okres zimowego spoczynku mogą wchodzić nadmiernie wyrośnięte. Taka sytuacja niesie ze sobą zwiększone ryzyko ich wymarzania.

wegetacja rzepakuModelowanie roślin od samego początku

W naszych warunkach klimatycznych rzepak zimuje gorzej od pozostałych ozimin i przy braku okrywy śnieżniej jest wrażliwy na niskie temperatury. Z tego powodu, w przypadku rzepaku, działania przeciwdziałające szkodom występującym w okresie zimowego spoczynku trzeba podejmować jesienią .

Właściwy termin siewu

Siew rzepaku ozimego przeprowadzony w odpowiednim terminie pozwala roślinom, przed wejściem w zimowy spoczynek, na uzyskanie optymalnego pokroju, tj.:

  • uformowanie rozety składającej się z 8-10 liści
  • wytworzenie korzenia przekraczającego 25 cm długości
  • uzyskanie szyjki korzeniowej grubości 8–10 mm
  • wciągnięcie szyjki korzeniowej do gleby.

Zdaniem ekspertów, aby rzepak mógł uzyskać taki pokrój przed zimą, potrzebne jest około 80 dni jesiennej wegetacji z temperaturą przekraczającą 5 stopni C.

Więcej informacji na temat ochrony roślin znajdziesz tutaj >>

Stymulacja systemu korzeniowego i odżywienie rzepaku przed zimą

Dobrze rozkrzewiony i rozwinięty system korzeniowy oraz zwarty pokrój i nisko osadzony pąk wierzchołkowy pozwalają na dobre przezimowanie rzepaku na plantacji. Gdy jest on odpowiednio prowadzony, to nawet uszkodzenia mrozowe części nadziemnych nie staną na przeszkodzie dobremu plonowaniu. Silnie rozkrzewiony system korzeniowy aktywnie pobiera składniki pokarmowe, co korzystnie wpływa na dobre odżywienie roślin oraz ich zaopatrzenie w wodę. Jesienią, w okresach zwiększonego zapotrzebowania roślin na mikroelementy, warto sięgnąć po nawozy dolistne o wysokiej koncentracji  tych pierwiastków,  np. Rapsin.  Rapsin umożliwia roślinom rzepaku plonowanie na najwyższym poziomie dzięki dostarczeniu dużych ilości kluczowych dla nich mikroelementów.

Skracanie rzepaku

Kapryśna jesienna pogoda częstokroć nie sprzyja naturalnemu kształtowaniu się właściwego pokroju rzepaku. Na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów służących do regulacji wzrostu rzepaku. W przypadku ciepłej jesieni zaleca się stosowanie dawek dzielonych preparatów. Pierwsza z nich powinna stanowić około 60% dawki maksymalnej, z kolei druga pozostałe 40%.

Przeczytaj też:

Siew rzepaku ozimego – 3 fakty, które musisz znać

Polecamy także: