Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór

Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór wymaga w Polsce zastosowania takiej technologii uprawy, która będzie sprzyjała wcześniejszemu zawiązywaniu bulw oraz intensywnemu przyrostowi plonu wysokiej jakości. Wcześniejsze wprowadzenie bulw na rynek pozwala na uzyskanie wyższych cen za produkt, co jest szczególnie istotne w przypadku ziemniaków wczesnych, których podaż szybko rośnie.

Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór – co wpływa na zawiązywanie bulw

Czynniki wpływające na wschody ziemniaków i zawiązywanie bulw można podzielić na trzy grupy, tj.

  • warunki środowiskowe – lokalna temperatura i wilgotność gleby mogą znacząco różnić się od tej panującej w całym regionie
  • agrotechniczne – wprowadzenie okryw w celu szybszego ogrzania gleby oraz ochrony herbicydowej w fazie przedwschodowej
  • biologiczne – pobudzanie i podkiełkowywanie bulw przed siewem, stosowanie mikrobiologicznych produktów biostymulujących

Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór – podkiełkowanie i pobudzenie bulw

Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór wymaga podkiełkowania lub pobudzenia bulw przed siewem.

Pobudzanie bulw ziemniaka to zabieg znacznie prostszy i mniej pracochłonny niż podkiełkowywanie. Prace związane z tym procesem należy przeprowadzić na około 2–3 tygodnie przed planowanym wysadzeniem. W celu pobudzenia bulw umieszcza się je w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu, w którym przez 10–14 dni utrzymuje się temperaturę na poziomie 10–12°C. Bulwy układa się w warstwach o grubości od 30 do maksymalnie 50 cm. O skuteczności zabiegu świadczy pojawienie się białych kiełków o długości 2–3 mm w oczkach bulw.

Podkiełkowywanie sadzeniaków przeprowadza się na około 4–8 tygodni przed planowanym terminem sadzenia. Przy czym dokładny czas zależy od odmiany oraz terminu zbioru. Dla odmian przeznaczonych do zbioru po 60 dniach okres podkiełkowywania wynosi 6–8 tygodni. Natomiast dla ziemniaków zbieranych po 75 dniach skraca się do 4–6 tygodni. Aby proces przebiegał prawidłowo, należy zapewnić odpowiednie warunki: temperaturę w zakresie 12–15°C, wilgotność na poziomie 80 proc. oraz oświetlenie o natężeniu 150 luksów przez 10–12 godzin na dobę.

Preparaty biostymulujące w uprawie ziemniaków na wczesny zbiór

Preparaty biostymulujące, stosowane w uprawie ziemniaka, mają na celu poprawę potencjału plonotwórczego roślin oraz zwiększenie ich odporności na stres. Działanie tych preparatów opiera się na wspomaganiu naturalnych procesów fizjologicznych i biochemicznych zachodzących w roślinach.

Przykładem takiego biostymulatora jest Accudo® SPRAWDŹ!. Accudo® zawiera żywe zarodniki szczepu Bacillus paralicheniformis (RTI184), które kiełkują w kontakcie z rosnącymi korzeniami. Powstające formy wegetatywne bakterii kolonizują korzenie, tworząc na nich biofilm. Badania wykazały że zastosowanie Accudo® na plantacjach ziemniaka wczesnego może zwiększyć plon nawet o ponad 25 proc.

Siew ziemniaków na wczesny zbiór

Ziemniaki przeznaczone do wczesnego zbioru wysadzane są od połowy marca do początku kwietnia. Dokładny termin zależy od temperatury gleby na głębokości 10 cm. Okres od posadzenia do wschodów ziemniaków na wczesny zbiór skraca się wraz z jej wzrostem.

Podkiełkowane bulwy mogą być wysadzane do gleby, gdy jej temperatura wynosi 6˚C. W przypadku zastosowania osłon z agrowłókniny polipropylenowej lub folii perforowanej temperatura gleby może być nieco niższa i wynosić 3–4˚C. Oba rodzaje okryw, przepuszczając światło słoneczne, przyspieszają ogrzewanie gleby oraz ograniczają parowanie wody. Temperatura gleby na głębokości 10 cm pod okrywą jest wyższa o 2–3˚C niż gleby nieokrytej. Zalecana głębokość sadzenia ziemniaków równa jest ich średnicy powiększonej o 1–2 cm. Rozstawę i gęstość sadzenia dobiera się w zależności od wielkości sadzeniaków. Zazwyczaj stosuje się rozstawę sadzenia 65–67,5 x 20–30 cm.

Uprawa ziemniaków na wczesny zbiór – zbiór, składowanie i transport

Sukces ekonomiczny w uprawie ziemniaków na wczesny zbiór zapewnia nie tylko wielkość i jakość plonu, ale również moment wprowadzenia go na rynek. Niejednokrotnie, w obliczu dynamicznie zmniejszającej się ceny młodych bulw, wcześniejsza sprzedaż niższego plonu przynosi większy zysk.

Za początek zbiorów uważa się moment, kiedy 70–80 proc. zawiązanych bulw osiągnie średnicę powyżej 28 mm, która stanowi wielkość handlową. Im bulwy są młodsze tym ich skórka jest mniej rozwinięta i skorkowaciała. Przez co łatwiej ulegają urazom mechanicznym, utracie turgoru i zazielenieniu. Dlatego młode ziemniaki wymagają delikatnego traktowania zarówno podczas zbioru, jak również przechowywania oraz transportu.

Składowanie bulw młodych ziemniaków powinno odbywać się w miejscu ciemnym oraz niezbyt przewiewnym, co pozwala na zachowanie przez nie turgoru i zapobiega zazielenieniu. Zarówno składowanie, jak i transport powinny odbywać się w temperaturze wynoszącej pomiędzy 10–15˚C oraz wilgotności w przedziale 90–95 proc.

Accudo Mikrobiologiczny produkt biostymulujący

 

Polecamy także: