Zboża Jak zwalczyć chwasty w zbożach jarych - odpowiedz nie jest prosta

Opublikowano: 6 marca, 2015 | autor: Redaktor

Zwalcz chwasty w zbożach jarych i bądź dumny z pola!

Chwasty w zbożach jarych można zaobserwować już początku wzrostu zboża. Odchwaszczanie zbóż jarych ogranicza się jedynie do nalistnego stosowania herbicydów lub ich mieszanin, w okresie pomiędzy fazami od 2 liści (BBCH 12) do fazy liścia flagowego (BBCH 37). Skuteczna ochrona roślin wymaga poznania składu gatunkowego występujących chwastów w uprawie oraz zastosowania odpowiednich preparatów, czasem wspomaganych adiuwantami. Zdarza się jednak, że niekorzystne warunki pogodowe mogą opóźnić wyjście w pole lub uniemożliwić wykonanie zaplanowanych wiosennych zbiegów, co może spowodować spadek plonu.

zboża jare wolne od chwastów

Pospolite chwasty w zbożach jarych

Pospolite chwasty w zbożach jarych

W uprawach zbóż jarych można spotkać około kilkunastu gatunku chwastów, do których należą: fiołek polny, gwiazdnica pospolita, tasznik pospolity, rzodkiew świrzepa, komosa biała, przetacznik perski, chwastnica jednostronna, miotła zbożowa czy owies głuchy.
Struktura gatunkowa chwastów zbóż jarych niewiele różni się od tej u zbóż ozimych, jednak zwalczanie „młodych” chwastów jest znacznie łatwiejsze od tych zimujących. Chwasty, tj. miotła zbożowa wykazują pewne predyspozycje do zimowania i stanowią nie lada problem w zbożach ozimych. Jeżeli podczas jesiennych zabiegów ochronnych nie zostaną zniszczone, to zimują z mocno rozbudowanym systemem korzeniowym i po rozpoczęciu wegetacji zaczynają silnie współzawodniczyć z oziminami o składniki pokarmowe. Te same chwasty kiełkując wiosną dopiero budują swój system korzeniowy i nie są w stanie tak bardzo konkurować ze zbożami jarymi. Poza tym, jako że są to rośliny młode zazwyczaj do ich usunięcia nie ma potrzeby stosowania bardzo wysokich dawek herbicydów, w przeciwieństwie do chwastów zimujących.
Należy pamiętać, że do najgroźniejszych chwastów należą te, które przerastają łan, takie jak komosa biała, owies głuchy i miotła zbożowa. Poza tym dużo większym zagrożeniem dla upraw jarych jest dominacja jednego lub dwóch gatunków chwastów, niż kumulacja kilku gatunków.

Szczególnie w zbożach jarych – czas ma znaczenie

Na skuteczność wykonanego zabiegu duży wpływ ma okres wykonania oprysku. Ważne jest aby zabieg przeprowadzony był w okresie gdy zboża znajdują się w fazie od 2 liści (BBCH 12) do fazy liścia flagowego (BBCH 37). Większość dostępnych na rynku środków ochrony roślin swoje najlepsze działania osiąga, gdy chwasty są we wczesnych fazach rozwoju – maksymalnie do fazy sześciu liści. Ważne jest aby oprysk był przeprowadzony w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Ciepła, bezwietrzna pogoda oraz odpowiednia wilgotność powietrza zoptymalizuje działanie preparatu oraz ograniczy ryzyko zjawiska znoszenia cieczy użytkowej.

Jeżeli chcesz skutecznie zwalczyć chwasty w zbożach jarych, przeczytaj informacje o preparacie Granstar® Ultra SX® 50 SG >>

Co jeszcze decyduje o skuteczności odchwaszczenia zbóż jarych?

O skuteczności odchwaszczenia decyduje również użycie odpowiednio dobranego herbicydu lub mieszanin środków chwastobójczych oraz stosowanie adiuwantów. Równoczesne użycie dwóch lub trzech preparatów może poprawić jakość zabiegu oraz obniżyć koszty wynikające z eksploatacji maszyn, czy zmniejszenia szkód powstałych w wyniku wygniatania kołami uprawianych roślin. Poza tym mieszaniny środków mogą działać na szerszą pulę gatunkową chwastów. Pamiętajmy jednak o odpowiednim doborze preparatu do gatunku zboża i jego fazy rozwojowej. Zastosowanie adiuwantu jako dodatku do cieczy roboczej znacznie zwiększy skuteczność i efektywność zabiegu, dzięki działaniu polegającemu na ułatwieniu mieszania się kilku preparatów zawierających różne substancje czynne, czy zwiększeniu przylegania cieczy roboczej do roślin. Poza tym duży wpływ na zachwaszczenie łanów zbóż ma rodzaj i ilość przeprowadzonych uprawek mechanicznych, nawożenie obornikiem, czy płodozmian.

—–

Sprawdź też kiedy lepiej zwalczać chwasty – jesienią czy wiosną?

Czytaj więcej na https://blog.fmcagro.pl/zwalczanie-chwastow-w-zbozach-jesienia-czy-wiosna-co-wybrac/

—–

Tags: , , , , , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑