Allelopatia. Poznaj tajną broń chwastów

W wyścigu o substancje pokarmowe i miejsce w łanie wszystkie chwyty są dozwolone. Z tego powodu część z roślin wspomaga się oddziaływaniami chemicznymi na inne rośliny – tzw. allelopatia. Niestety, w przypadku konkurencji roślin uprawnych oraz chwastów zazwyczaj walkę tą wygrywają te drugie. Taki stan rzeczy wymaga zdecydowanych działań ze strony rolnika polegających na ograniczeniu liczebności roślin konkurencyjnych niekorzystnie wpływających na uprawę. Sprawdź jak w swoim zbożu poradzić sobie z allelopatią

Allelopatia – jedne rośliny lubią się, a inne nie

Już w dawnych czasach ludzieAllelotopia zajmujący się uprawą roli zauważyli, że niektóre rośliny lubią ze sobą rosnąć, a inne wręcz przeciwnie. Dzisiaj wiadomo, że za zależności te odpowiadają oddziaływania allopatyczne roślin względem siebie. Polegają one na tym, że jedne rośliny wydzielają do środowiska substancje chemiczne, allelozwiązki, hamujące wzrost i rozwój innych roślin. Zjawisko allelopatii ma swoje dobre strony i jest powszechnie wykorzystywane w rolnictwie ekologicznym… Jednak część z chwastów wydziela do gleby allelozwiązki, które skutecznie obniżają plonowanie roślin uprawnych.

Negatywne oddziaływanie chwastów – na te gatunki w swojej uprawie uważaj!

Allelopatia ujemna prowadzi do zahamowania wzrostu i rozwoju roślin uprawnych.  Szczególną uwagę zwróć na:

  • rośliny z rodziny jaskrowatych – w kukurydzy
  • mak polny – w zbożach (pszenica, jęczmień, żyto)
  • komosę białą, mak polny i słonecznik – w ziemniaku

Więcej na: środek na chwasty

Toksyny roślinne

Niektóre toksyny roślinne, np. związki fenolowe, gromadzą się w glebie i wywierają niekorzystny wpływ nie tylko na rośliny uprawne, ale również na współżyjące z nimi mikroorganizmy glebowe. Doprowadzają do ich zamierania oraz nasilają rozwój patogenów.

Ze zwalczaniem chwastów nie ma co czekać

Bezsprzecznie zwalczanie chwastów jest jednym z podstawowych i niezbędnych zabiegów uprawnych. Najskuteczniej eliminuje się je z plantacji kiedy są jeszcze we wczesnych fazach rozwojowych. W przypadku upraw zbóż ozimych regulację zachwaszczenia bezapelacyjnie należy rozpocząć już jesienią. Zabiegi wiosenne powinny stanowić jedynie korektę. Pamiętajmy, że szkodliwość form ozimych chwastów jest szczególnie wysoka. W zbożach ozimych skutecznym herbicydem jest Battle® Delta 600 SC.  Dzięki temu, że stanowi on innowacyjne połączenie dwóch niezwykle efektywnych substancji aktywnych –  flufenacetu oraz diflufenikanu w uprawach zbożowych skutecznie sobie radzi zarówno z chwastami jedno-, jak i dwuliściennymi. Do chwastów wrażliwych należą m.in.: chaber bławatek, gwiazdnica pospolita, fiołek polny, jasnota purpurowa, mak polny, maruna bezwonna, miotła zbożowa, niezapominajka polna, przytulia czepna, przetacznik bluszczykowy, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity.

 

Polecamy także: