Perz właściwy – 3 kroki do jego zwalczenia

Perz właściwy jest pospolitym chwastem, który może dorastać do nawet 150 cm wysokości. Tworzy rozłogi, których łączna długość może przekraczać nawet 130 metrów. Doskonale radzi sobie na wszystkich typach gleb uprawnych. W uprawach zbóż jest rośliną silnie konkurencyjną, a jego fitotoksyczne związki hamują ich rozwój. Może obniżyć plonowanie jęczmienia niemal o 1/3. Jego zwalczanie jest dość trudne, ale nie niemożliwe. Sprawdź jak możesz skutecznie pozbyć się go z plantacji.

Krok 1. Poznanie wroga

Perz właściwy jest rośliną silnie konkurencyjną i według ogólnych szacunków stanowi zagrożenie dla większości gruntów ornych. Jedna roślina, w czasie okresu wegetacyjnego, jest w stanie wytworzyć rozłogi, które mają ogromny wpływ na nasze uprawy. Roślina ta wytwarza fitotoksyczne związki hamujące rozwój m. in. pszenicy i żyta. Według badań nad szkodliwością gospodarczą perzu 170 jego pędów na m2 jest w stanie obniżyć plonowanie jęczmienia aż o 30%. Próg szkodliwości dla tej rośliny jest zróżnicowany i zależny od gatunku rośliny uprawnej, jednak uśredniając wartość ta wynosi 15 pędów na m2. Perz właściwy jest żywicielem pośrednim groźnych szkodników, takich jak ploniarka zbożówka.

Krok 2. Przygotowanie się do jego zwalczenia

W uprawach roślin dwuliściennych można w tym celu stosować graminicydy, jednak w przypadku stanowisk obsianych zbożami należy wykorzystać preparaty zawierające w swoim składzie substancje czynną glifosat. Wykonanie takiego zabiegu chwastobójczego w niedługim czasie przed planowanymi żniwami (do 2 tygodni) pozwala nie tylko na ograniczenie zachwaszczenia, ale również ułatwia zbiór. Zabieg desykacji powinien być wykonywany w momencie osiągnięcia przez zboża fazy BBCH 85–87 oraz wilgotności ziarna wynoszącej 20–30%. Sam perz w trakcie zabiegu powinien być fazie intensywnego rozwoju. Występująca po zabiegu wysoka temperatura i wilgotność powietrza, jak również silne nasłonecznienie przyśpieszają działanie takich preparatów.

Krok 3. Wybór odpowiedniego preparatu i jego zastosowanie

Obecnie na rynku dostępna jest niemal setka preparatów zawierających w swoim składzie glifosat. Szukając preparatu, który pomoże nam zwalczyć perz właściwy trzeba mieć na uwadze, że wszystkie one działają podobnie, ale tylko część z nich przeznaczona jest do desykacji zbóż. Czytajmy uważnie zalecenia producentów, gdyż niektóre z nich przeznaczone są tylko do określonych gatunków zbóż oraz ich form. Dobrym rozwiązaniem jest wybór preparatu, który jest uniwersalnym środkiem nieselektywnym działającym na wszystkie rośliny zielone.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony zboża koniecznie zapoznaj się z tymi artykułami:

 

Produkt, który możesz użyć przy zwalczaniu chwastów:

Interesujesz się tematem zwalczania chwastów? Zapoznaj się z artykułem, który znajdziesz  tutaj>>

 

Polecamy także: