Zbiór kukurydzy na ziarno – jak wybrać najlepszy termin?

Zbiór kukurydzy na ziarno powinien odbywać się po osiągnięciu przez ziarno dojrzałości fizjologicznej (pojawienie się tzw. czarnej plamki u jego nasady oraz odpowiedniej wilgotności). Termin zbioru kukurydzy na ziarno może być problematyczny, ponieważ jest on uzależniony w głównej mierze od przebiegu pogody panującej na jesieni.

Dojrzałość fizjologiczna ziarna kukurydzy

Termin uzyskania dojrzałości fizjologicznej (omłotkowej) kukurydzy jest uzależniony od wczesności odmiany (FAO) oraz warunków pogodowych panujących podczas wegetacji. Sygnałem świadczącym o osiągnięciu przez ziarno dojrzałości fizjologicznej (omłotkowej) jest pojawienie się tzw. czarnej plamki u jego nasady, co ma miejsce około 60 dnia licząc od początku wierzchowania kukurydzy. Po osiągnięciu tej fazy następuje zakończenie procesu odkładania się asymilatów w ziarniakach. Ich wilgotność w tym czasie oscyluje w granicach 30-40% w zależności od warunków pogodowych.

kukurydza rece rolnik ziarnoWilgotność ziarna kukurydzy

Zdaniem ekspertów od momentu uzyskania przez ziarniaki stadium czarnej plamki należy jeszcze odczekać od 10 do 14 dni do przeprowadzenia zbiorów. W tym czasie w ziarniakach następuje ubytek wody wynoszący około 5%. Pozwala to na otrzymanie lepiej wysuszonego ziarna i zniwelowanie strat powstałych podczas omłotu. Zbiór w tym terminie pozwala również na zmniejszenie kosztów późniejszego suszenia ziarna.

Zbyt długie zwlekanie z przeprowadzeniem zbiorów

Zwlekanie z przeprowadzeniem zbiorów kukurydzy ponad 14 dni może być ekonomicznie nieuzasadnione. O ile przy sprzyjających warunkach pogodowych jakie mogą wystąpić w październiku istnieje szansa na zmniejszenie wilgotności ziarna, to w listopadzie należy jednak liczyć się ze spadkiem jego jakości na skutek porażenia przez grzyby z rodzaju Fuzarium oraz wylegania spowodowanego przez szkodniki, w tym omacnicę prosowiankę.

Niezbędne informacje o zwalczaniu omacnicy prosowianki znajdziesz tutaj:

Zwalczanie omacnicy prosowianki. Te 5 rzeczy musisz wiedzieć!

Polecamy także: