Stosowanie herbicydów na plantacji buraka cukrowego

Stosowanie herbicydów na plantacji buraka cukrowego jest podstawową metodą wyeliminowania konkurencji chwastów. Środki chwastobójcze wpisały się na stałe jako nieodłączny element nowoczesnej agrotechniki. Jednakże każdy herbicyd ma swoje mocne i słabe strony, które należy brać pod uwagę przy wyborze optymalnego dla siebie środka.

Wady i zalety

Każdy herbicyd ma swoje wady i zalety. Z jednej strony zastosowanie preparatów nalistnych uniezależnia plantatorów od wilgotności gleby. Zaś z drugiej ta grupa herbicydów charakteryzuje się krótszym okresem biologicznej aktywności niż ma to miejsce w przypadku preparatów działających doglebowo.

stosowanie herbicydów na plantacji buraka cukrowegoKiedy stosować herbicydy na plantacji buraka?

Stosowanie herbicydów uzależnione jest od sposobu przenikania zawartych w nich substancji czynnych w głąb chwastów. Preparaty chwastobójcze mogą być stosowane w trzech zasadniczych terminach:

  • Przedsiewnie
  • Bezpośrednio po siewie
  • Po wschodach buraka cukrowego

Stosowanie herbicydów na plantacji buraka cukrowego w systemie dawek dzielonych

Stosowanie herbicydów na plantacji buraka cukrowego w systemie dawek dzielonych jest najskuteczniejszym sposobem chemicznej redukcji zachwaszczenia. W celu optymalnego zabezpieczenia plantacji zaleca się wykonywanie od 2 do 4 zabiegów obniżonymi dawkami herbicydów.

Polecany artykuł w tej tematyce: Uprawa buraka cukrowego. Czy wiesz o niej wszystko?

Te chwasty wymagają szczególnego traktowania

Działanie herbicydów uzależnione jest od szeregu czynników, do których należą m.in. faza rozwojowa chwastów, wrażliwość danego gatunku rośliny konkurencyjnej na działanie substancji czynnej zawartej w preparacie, dawka środka chwastobójczego czy warunki środowiskowe. Roślinami, które mogą być problematyczne w zwalczaniu i na które należy zwrócić szczególną uwagę na plantacji buraka cukrowego są chaber bławatek, chwastnica jednostronna, fiołek polny, komosa biała, maruna bezwonna, ostrożeń polny, przytulia czepna, rumian polny, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku i zbóż oraz szarłat szorstki.

Zwalczaj nalistnie i doglebowo

Niektóre herbicydy dzięki specyfice działania zawartych w nich substancji czynnych wykazują zadziałanie zarówno nalistne, jak i doglebowe. Do tej grupy preparatów należy Venzar 500 SC (dowiedz się więcej o produkcie). Na plantacji buraka może być stosowany do zabiegu jednorazowego lub w systemie dawek dzielonych. Venzar 500 SC dzięki działaniu doglebowemu zabezpiecza plantację przed wtórnym zachwaszczeniem.

 

Polecamy także: