Nawozy wieloskładnikowe – jak wybrać efektywnie i ekonomicznie?

Zastanawiasz się jak wybrać nawozy wieloskładnikowe aby były efektywne i ekonomiczne? To nie jest takie łatwe! Wybór nawozów wieloskładnikowych na polskim rynku jest ogromny. Różnice cenowe również są bardzo duże pomiędzy preparatami. Przy takim zróżnicowaniu produktów i tak szerokiej ofercie nie łatwo jest dokonać wyboru, który będzie dopasowany do naszych potrzeb! Sprawdź na co zwrócić uwagę aby wybrać ekonomicznie i efektywnie.

Wybieramy nawozy wieloskładnikowe, czyli co?

O wysokości Twoich plonów zdecyduje zbilansowane i staranne nawożenie. Najkorzystniejsze jest stosowanie nawozów wieloskładnikowych gwarantujących wysoką skuteczność przyrodniczą i ekonomiczną nawożenia. Nawozy wieloskładnikowe są to substancje zawierające co najmniej dwa podstawowe składniki pokarmowe dla roślin, do których należą N, P, K. Oprócz nich mogą zawierać pozostałe makro- i mikroskładniki niezbędne do wzrostu roślin, jak również substancje pomocnicze, np. biostymulatory, czy kompleksony.

Przeczytaj więcej informacji na: nawozy wieloskładnikowe >>

Skąd bierze się taki szeroki wybór nawozów wieloskładnikowych?

Nawozy wieloskładnikowe mogą występować w formie stałej, płynnej lub zawiesinowej. Do pierwszej z nich należeć będą mieszaniny nawozowe, mieszanki typu blending, nawozy złożone oraz kompleksowe. Odpowiedni dobór nawozów wieloskładnikowych stałych uzależniony jest od specyficznych wymagań uprawianej rośliny, kierunku użytkowania, właściwości gleby tj. pH, zasobności w P, K, Mg, właściwości nawozu oraz terminu nawożenia. Nawożenie oparte na nawozach wieloskładnikowych daje lepsze rezultaty na polach zasobnych w przyswajalne formy P, K i Mg. W takim wypadku należy wybrać nawóz o dostosowanych proporcjach składników pokarmowych dla konkretnego gatunku roślin. Na polach o znacznym deficycie niektórych składników pokarmowych należy zastosować nawozy wieloskładnikowe mieszane.

Dowiedz się więcej: nawozy dolistne >>

Nawozy wieloskładnikowe – doglebowe czy dolistne?

Liście młodej kukurydzyNawozy wieloskładnikowe płynne dzieli się na doglebowe lub dolistne. Często w swoim składzie zawierają środki powierzchniowo czynne, które poprawiają zwilżanie liścia oraz biostymulatory, czy kompleksony. Przeważnie nawozy z tej grupy są zoptymalizowane dla jednej grupy roślin lub gatunku. Ważną zaletą nawozów doglebowych jest ich szybsze przedostawanie się do strefy korzeniowej roślin oraz co za tym idzie ich szybsze wchłanianie niż w przypadku nawozów stałych. Preparaty dolistne mogą być stosowane w każdej fazie rozwojowej rośliny. Należy jednak zwrócić uwagę na poziom soli w opryskiwanym roztworze, ponieważ gdy jest zbyt wysoki może uszkodzić liście. W kolejnych fazach rozwojowych roślin poziom soli powinien maleć. Ważną zaletą dolistnego nawożenia roślin jest możliwość jego połączenia z innymi zabiegami, co redukuje koszty.

…a kiedy zdecydować się na nawozy wieloskładnikowe zawiesinowe?

Nawozy wieloskładnikowe zawiesinowe, nazywane inaczej supresyjnymi, nie podlegają sedymentacji dzięki zastosowaniu w nich stabilizatora w postaci substancji żelującej, która również umożliwia uzyskanie wysokiej koncentracji nawozu. Skład chemiczny tych preparatów jest porównywalny z nawozami stałymi, w wyniku czego mają one korzystne cechy zarówno nawozów wieloskładnikowych stałych, jak i płynnych. W odróżnieniu od pierwszych są lepiej przyswajalne przez rośliny oraz łatwiejsze w równomiernej aplikacji. Nawozy supresyjne w porównaniu z płynnymi są mocniej skoncentrowane, co ogranicza koszy obrotu i stosowania.

Nawozy wieloskładnikowe a gleba

Dobór nawozu wieloskładnikowego powinien być poprzedzony ustaleniem informacji o zasobności gleby w przyswajalne składniki, opracowanej na podstawie analizy gleby, którą powinno powtarzać się co 5 lat. Podczas analizy gleby prócz informacji o jej zasobności w przyswajalne składniki otrzymujemy informacje o jej pH oraz potrzebach wapniowania. Kolejnym istotnym krokiem jest określenie wymagań pokarmowych uprawianych roślin oraz ustalenie potrzeb nawozowych, czyli masy składników które należy dostarczyć roślinom aby uzyskać określony plon. Posiadając niezbędną informację o potrzebach pokarmowych uprawianych roślin oraz o zasobności gleby jesteśmy w stanie dobrać nawozy wieloskładnikowe o optymalnym składzie oraz formie fizycznej dostosowanej do technologii nawożenia stosowanej w gospodarstwie.

Nawożenie jest korektą braków składników pokarmowych w glebie. Prawidłowo wykonane zwiększa wysokość plonów, poprawia żyzność gleby i nie powoduje ujemnych skutków w środowisku naturalnym, dlatego niezwykle istotny jest prawidłowy dobór nawozów.

 

Polecamy także: