Mączlik ostroskrzydły – groźny szkodnik upraw szklarniowych

Mączlik ostroskrzydły (Bemisia tabaci) to bez wątpienia jeden z najgroźniejszych szkodników upraw szklarniowych. Początkowo występował w uprawach klimatu tropikalnego oraz subtropikalnego. Jednak m.in. z powodu importu roślin, został zawleczony do Europy, w tym do Polski. Mączlik ostroskrzydły charakteryzuje się wysoką odpornością na substancje czynne zawarte w środkach ochrony roślin. Ponadto ma zdolność przenoszenia groźnych wirusów na rośliny uprawne. Dlatego nie wolno dopuścić do jego rozwoju w szklarniach. Jak  skutecznie zwalczać mączlika ostroskrzydłego?

Dlaczego mączlik ostroskrzydły jest taki groźny dla upraw szklarniowych?

Mączlik ostroskrzydły żeruje na ponad sześciuset gatunkach roślin. W Polsce uszkadza głównie uprawy szklarniowe pomidorów, ogórków oraz roślin doniczkowych, w tym poinsecji.

Szkodniki podczas żerowania nakłuwają dolną stronę liści i wysysają sok komórkowy, co prowadzi do powstawania żółtych plam widocznych od górnej strony blaszek liściowych. Powstałe uszkodzenia mogą prowadzić do zahamowania wzrostu roślin oraz ich więdnięcia. Ponadto owady wydzielają lepką substancję, znaną jako spadź miodowa, która ogranicza powierzchnię asymilacyjną liści oraz stanowi pożywkę dla grzybów sadzaków. Dodatkowo mączlik stanowi wektor około stu wirusów powodujących choroby roślin, w tym niebezpiecznego wirusa żółtej kędzierzawości liści pomidora (TYLCV).

Jak rozpoznać szkodnika?

Wizualnie mączlika ostroskrzydłego łatwo pomylić z mączlikiem szklarniowym. Mączlik ostroskrzydły jest jednak mniejszy od mączlika szklarniowego i bardziej od niego żółty.

Mączlik ostroskrzydły przechodzi przez sześć stadiów rozwojowych, a osobniki dorosłe można znaleźć rozproszone na powierzchni całej rośliny, gdzie składają jaja. Wskutek potrząsania porażonymi roślinami zaniepokojone owady wzbijają się w powietrze, po czym opadają i wracają na spodnią stronę liści.

Verimark na mączlika ostroskrzydłego

Bezpieczeństwo upraw szklarniowych

Aby zapewnić bezpieczeństwo upraw szklarniowych niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej higieny i stosowanie środków profilaktycznych w gospodarstwie. W tym celu zaleca się staranne przygotowanie szklarni przed każdą uprawą, regularne przeglądanie roślin, ocenę ich zdrowotności oraz systematyczne monitorowanie uprawy.

Skutecznym sposobem na zwalczenie mączlika ostroskrzydłego w szklarni jest zastosowanie preparatu Verimark® 200 SC, który jest oparty na substancji cyjanotraniliprol i ma rejestrację w uprawach szklarniowych.

Dowiedz się więcej >>> Verimark® 200 SC <<<

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

 

Polecamy także: