Przygotowanie sprzętu rolniczego do wiosny

Przed rozpoczęciem wzmożonych prac wiosennych na polu czy w sadzie należy dokonać przeglądu i konserwacji maszyn. O maszyny rolnicze trzeba pieczołowicie dbać, wtedy służą dłużej. W trakcie zabiegów uprawowych może okazać się, że ciągnik czy sprzęt rolniczy wymagają napraw, co wiąże się nie tylko w wydatkiem, ale także czasową niedostępnością. Dlatego pewne działania powinno się wykonywać odpowiednio wcześnie. Co jest najważniejsze? Jak powinno wyglądać przygotowanie sprzętu rolniczego do wiosny?

Kolejność prac w gospodarstwie rolnym

Prace przeglądowo-konserwacyjne najlepiej rozpocząć od najbardziej potrzebnej, uniwersalnej maszyny, tj. ciągnika. W starszych modelach niektóre prace można wykonać samemu, co wygeneruje oszczędności. W nowych ciągnikach naszpikowanych elektroniką zwykle stawia się na profesjonalny serwis. Takie pojazdy to komputery, a zwykła wiedza z zakresu maszyn nie wystarczy.

Podczas przygotowywania ciągnika do sezonu sprawdza się stan filtrów powietrza i paliwa – ewentualnie wymienia je – wymienia olej napędowy i przekładniowy, a także dolewa płyn chłodniczy. Szacuje się, że na dwa-trzy tysiące motogodzin płyn chłodniczy należy całkowicie wymienić.

Ponadto sprawdza się czy akumulator wymaga podłączenia do prostownika. Często w ciągnikach wyjmuje się go na czas zimy. Jeśli nie – ciągnik w czasie zimy warto raz na jakiś czas odpalać. Problem z odpaleniem może wynikać z niesprawnej instalacji elektrycznej. Następnie trzeba sprawdzić czy w oponach jest odpowiednie ciśnienie. To dotyczy także innych maszyn.

Przygotowanie sprzętu rolniczego do wiosny – najważniejsze działania

Jak przygotować sprzęt rolniczy do wiosny? Poniżej najważniejsze działania, które należy wykonać.

  • Czyszczenie maszyn – jeśli nie zrobiło się tego po zakończeniu sezonu. Można używać do tego celu wody lub sprężonego powietrza. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku elektroniki, łożysk i innych części newralgicznych, np. zagrożonych awarią w przypadku zalania.
  • Smarowanie kluczowych elementów – smar ogranicza tarcie pomiędzy ruchomymi częściami, a jednocześnie chroni je przed korozją. W większości prac wystarczy smarownica ręczna, jednakże czasem konieczne jest korzystanie również ze smarownicy pneumatycznej, nożnej lub elektrycznej.
  • Kontrola płynów – oprócz ciągnika dotyczy to m.in. kombajnu.
  • Wymiana części – warto to zrobić przed sezonem, gdy jeszcze jest czas. Później naprawy mogą spowolnić wykonywanie prac na polu czy w sadzie.

Kontrola stanu opryskiwacza – przygotowanie sprzętu rolniczego do wiosny

Opryskiwacz po sezonie powinno się wyczyścić i usunąć wodę z układu cieczowego. Zaleca się także zdemontować pompę, filtr tłoczny i ssawny. Przed sezonem należy więc dokonać montażu tych podzespołów.

Należy również zweryfikować sprawność opryskiwacza. Newralgiczne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę to szczelność zbiornika, pompy i przewody w układzie sterowania hydraulicznego.

Niezależnie od samodzielnych przeglądów raz na trzy lata konieczne jest przeprowadzenie badania technicznego w stacji kontroli opryskiwaczy. Jest to regulowane prawnie.

Przechowywanie sprzętu rolniczego

Duży wpływ na stan maszyn wiosną ma zimowe przechowywanie. Maszyny rolnicze należy umieszczać w miejscach suchych, nie narażonych na opady. Częstym błędem jest przykrywanie maszyn i sprzętu plandekami, pod którymi zbiera się wilgoć.

Polecamy także: