Rośliny oleiste przytulia czepna w rzepaku jesienią

Opublikowano: 30 sierpnia, 2018 | autor: Redaktor

Przytulia czepna w rzepaku jesienią. Znamy na nią sposób!

Przytulia czepna w rzepaku jesienią stanowi poważny problem. Jest nie tylko bardzo trudna do zwalczania i konkurencyjna w stosunku do uprawianych roślin, ale również zanieczyszcza zebrany plon nasion, co powoduje jego dyskwalifikację w późniejszej sprzedaży. Przytulia czepna na plantacjach może wschodzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Sprawdź co musisz wiedzieć, aby z nią wygrać na swoim polu.

przytulia czepna w rzepaku jesieniąPlon rzepaku kształtuje się już jesienią

Jesienne zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym jest zabiegiem nie pozostającym bez wpływu na przyszłe plonowanie roślin.  Chwasty, takie jak przytulia czepna w rzepaku jesienią, silnie konkurują z młodymi siewkami o wodę i składniki pokarmowe, w efekcie czego rośliny przed zimą nadmiernie wyrastają i osłabione, nieustającą walką z przytulią, wchodzą w zimę z obniżoną zimotrwałością. U tych roślin, które przetrwają zimę, będzie trudno o dobry plon.

Przytulia czepna w rzepaku jesienią łatwo nie odpuści

Przytulia czepna odznacza się dużą zdolnością przystosowawczą do zmiennych warunków środowiska. Potrafi efektywniej od roślin uprawnych pobierać wodę oraz składniki pokarmowe. Dzięki chwytnej łodydze wspina się po rzepaku prowadząc do jego zagłuszania i wylegania. Przeciętnie wyrasta na 10-20 centymetrów, ale potrafi też osiągnąć 1,5 metra wysokości. Jej nasiona zanieczyszczają zebrany plon i powodują jego dyskwalifikację podczas sprzedaży do olejarni. Zniszczenie przytulii czepnej jest bardzo trudne. Wraz z wiekiem roślin obniża się ich podatność na działanie środków chwastobójczych. Również niesprzyjające warunki pogodowe mogą powodować obniżenie działania danego środka chwastobójczego.

Skuteczne zwalczanie przytuli czepnej jesienią

Przytulię czepną w rzepaku ozimym należy zwalczać już jesienią, kiedy chwast ten jest we wczesnych fazach rozwojowych. W tym celu zaleca się stosowanie preparatów doglebowych takich jak Reactor 480 EC (więcej na temat środka). Reactor 480 EC jest preparatem wyspecjalizowanym w zwalczaniu przytulii czepnej oraz innych chwastów dwuliściennych, takich jak chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita czy tasznik pospolity,  głównie w okresie ich kiełkowania.  Zalecana dawka preparatu w przypadku zwalczania przytulii oraz pozostałych chwastów wynosi 0,25 l/ha.

Więcej na temat przytulii czepnej: Przytulia Czepna – rozpoznaj już od pierwszych liści, aby zwalczyć


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑