Rośliny oleiste plantacja-rzepaku-widok-z-gory

Opublikowano: 27 kwietnia, 2020 | autor: Redaktor

Plantacja rzepaku. Co zagraża jej w roku 2020?

Rośliny na plantacjach rzepaku właśnie wchodzą w fazę kwitnienia. Niestety panująca wszechobecnie susza stwarza duże ryzyko. Rośliny z powodu braku wody i składników odżywczych będą redukować ilość organów generatywnych, co negatywnie przełoży się na tegoroczny plon.

Kiedy należy zadbać o plantację rzepaku

Okres kwitnienia rzepaku trwa około 3 tygodni i nie przebiega w całej roślinie równomiernie. Jako pierwsze rozpoczynają kwitnienie pąki usytuowane na głównym pędzie, dopiero w dalszej kolejności te znajdujące się na pędach bocznych. Kwitnienie jest jednym z najważniejszych momentów w uprawie rzepaku, gdyż panujące w tym okresie warunki wpływają na wysokość przyszłego plonu.

Słodyszek rzepakowy

W tym momencie największymi zagrożeniami podczas kwitnienia rzepaku obok słodyszka rzepakowego jest także susza. Ciepła i sucha pogoda sprzyja gradacji tego szkodnika. Masowo żerujący na rzepaku słodyszek może powodować obniżenie poziomu plonowania roślin o ponad 30% lub w skrajnych przypadkach spowodować całkowite zniszczenie plantacji.

Plantacja rzepaku a susza

Sytuacji nie ułatwia obecnie panująca susza. Słabe zaopatrzenie roślin w wodę powoduje zasychanie liści i obniżenie poziomu fotosyntezy. Dodatkowo, z powodu braku wody oraz substancji odżywczych, rośliny znacznie redukują liczbę organów generatywnych. Część pąków w ogóle może nie zakwitnąć.  Wszystko to przełoży się na nierównomiernie rozmieszczone łuszczyny oraz spadek ilości i jakości nasion.

Bezwzględna ochrona rzepaku, gdy panuje susza

Szkody na plantacji rzepaku spowodowane żerowaniem słodyszka oraz suszą mogą być bardzo duże. W skrajnych przypadkach susza oraz żerowanie słodyszka mogą spowodować całkowitą utratę plonu. Jeżeli chcemy uniknąć większych strat na polu chemiczna ochrona roślin przed słodyszkiem jest w tym roku po prostu niezbędna. Preparatami dedykowanymi do zwalczania tego szkodnika są pyretroidy zawierające takie substancje czynne jak gamma-cyhalotrynę, np. Rapid 060 CS od firmy FMC.

Tags: , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑