Plantacja rzepaku. Co zagraża jej w roku 2020?
Rośliny na plantacjach rzepaku właśnie wchodzą w fazę kwitnienia. Niestety panująca wszechobecnie susza stwarza duże ryzyko. Rośliny z powodu braku wody i składników odżywczych będą redukować ilość organów generatywnych, co negatywnie przełoży się na tegoroczny plon.
Kiedy należy zadbać o plantację rzepaku
Okres kwitnienia rzepaku trwa około 3 tygodni i nie przebiega w całej roślinie równomiernie. Jako pierwsze rozpoczynają kwitnienie pąki usytuowane na głównym pędzie, dopiero w dalszej kolejności te znajdujące się na pędach bocznych. Kwitnienie jest jednym z najważniejszych momentów w uprawie rzepaku, gdyż panujące w tym okresie warunki wpływają na wysokość przyszłego plonu.
Słodyszek rzepakowy
W tym momencie największymi zagrożeniami podczas kwitnienia rzepaku obok słodyszka rzepakowego jest także susza. Ciepła i sucha pogoda sprzyja gradacji tego szkodnika. Masowo żerujący na rzepaku słodyszek może powodować obniżenie poziomu plonowania roślin o ponad 30% lub w skrajnych przypadkach spowodować całkowite zniszczenie plantacji.
Plantacja rzepaku a susza
Sytuacji nie ułatwia obecnie panująca susza. Słabe zaopatrzenie roślin w wodę powoduje zasychanie liści i obniżenie poziomu fotosyntezy. Dodatkowo, z powodu braku wody oraz substancji odżywczych, rośliny znacznie redukują liczbę organów generatywnych. Część pąków w ogóle może nie zakwitnąć. Wszystko to przełoży się na nierównomiernie rozmieszczone łuszczyny oraz spadek ilości i jakości nasion.
Bezwzględna ochrona rzepaku, gdy panuje susza
Szkody na plantacji rzepaku spowodowane żerowaniem słodyszka oraz suszą mogą być bardzo duże. W skrajnych przypadkach susza oraz żerowanie słodyszka mogą spowodować całkowitą utratę plonu. Jeżeli chcemy uniknąć większych strat na polu chemiczna ochrona roślin przed słodyszkiem jest w tym roku po prostu niezbędna. Preparatami dedykowanymi do zwalczania tego szkodnika są pyretroidy zawierające takie substancje czynne jak gamma-cyhalotrynę, np. Rapid 060 CS od firmy FMC.