Rośliny oleiste Słodyszek rzepakowy - infografika

Opublikowano: 14 stycznia, 2015 | autor: Redaktor

Słodyszek rzepakowy – poznaj swojego wroga!

 

slodyszek-rzepakowy-informacja-jak-zwalczyc

AKTA SPRAWY: Zniszczenie pola rzepaku

MIEJSCE ZBRODNI: pole rzepaku

PODEJRZANY: Słodyszek Rzepakowy

WZROST: 0,3cm

WAGA: 0,1g

PRAWDZIWIE IMIĘ: Meligethes aeneus

jest niedużym, zaledwie 3 mm, chrząszczem z rodziny łuszczynkowatych. Jest on barwy czarnej opalizującej na ciemnozielony lub granatowy kolor. Jego ciało składa się z trzech głównych części: głowy, tułowia oraz odwłoka.

CHARAKTERYSTYKA PODEJRZANEGO: Głowa słodyszka rzepakowego

Jest ona znacznie mniejsza niż reszty jego części. Jak u innych przedstawicieli chrząszczy, skierowana jest do przodu. Znajdują się na niej czułki, oczy złożone oraz aparat gębowy.

CHARAKTERYSTYKA PODEJRZANEGO: Oczy słodyszka rzepakowego

Są to oczy proste, posiadające osobne aparaty dioptryczne oraz receptory, tworzące mozaikowatą strukturę. Oznacza to, że każde z nich widzi samodzielnie pewną część obrazu, a połączone ze sobą, w oko złożone, przekazują mózgowi wiele odcinków tego obrazu, które musi on połączyć w logiczną całość.

CHARAKTERYSTYKA PODEJRZANEGO: Pobudliwość na kolor żółty

Słodyszek rzepakowy wykazuje dużą pobudliowość na widok żółtego koloru, który silnie go zwabia. W okresie nalotów owada można również spotkać na kwiatostanach mniszka lekarskiego lub żółtych przedmiotach zlokalizowanych w niedużej odległości od uprawy rzepaku.

CHARAKTERYSTYKA PODEJRZANEGO: Czułki słodyszka rzepakowego

Są one narządem parzystym składającym się z trzonka czułka, jego nóżki, długiej wici oraz buławki. Do czego one służą? Dzięki nim owady pomimo tego, że nie mają nosów mogą czuć mogą czuć różne zapachy, a nawet smaki.

CHARAKTERYSTYKA PODEJRZANEGO: Aparat gębowy słodyszka rzepakowego

Jest typu gryzącego. Jest on najbardziej pierwotny, a zarazem najpowszechniejszy w świecie owadów. W jego skład wchodzą zasadniczo cztery główne elementy: warga górna, żuwaczki, szczęki oraz warga dolna.

CHARAKTERYSTYKA PODEJRZANEGO: Tułów słodyszka rzepakowego

Składa się z trzech odcinków: przedtułowia, śródtułowia oraz zatułowia. Na grzbietowej części tułowia znajdują się dwie pary skrzydeł oraz charakterystyczny twór zwany tarczką. Skrzydła u owadów są uwypukleniem powłok ciała.

CHARAKTERYSTYKA PODEJRZANEGO: Odwłok słodyszka rzepakowego

Zbudowany jest z oznaczonych na schemacie sternitów. Z zewnątrz całkowicie zakryty jest wyrastającymi z tułowia chitynowymi skrzydłami. Znajdują się w nim tchawki, dzięki którym owad oddycha oraz narządy kopulacyjne.

Tags:


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑