Zboża Siew jęczmienia ozimego

Opublikowano: 27 sierpnia, 2018 | autor: Redaktor

Siew jęczmienia ozimego. O czym warto pamiętać?

Jęczmień ozimy jest zbożem, które jesienią  na polu wysiewane jest jako pierwsze. Siew jęczmienia ozimego przypada na koniec I i II dekady września. Jednak na skutek panujących w tym sezonie temperatur może ulec on przesunięciu. Sprawdź z czym się wiążą te zmiany.

Siew jęczmienia ozimegoSiew jęczmienia ozimego jest ruchomy

W warunkach przeciętnej jesieni termin siewu jęczmienia ozimego  przypada na koniec I i II dekady września. Jednak ostatecznie zależy on od warunków atmosferycznych panujących w danym sezonie. W przypadku długiej i ciepłej jesieni pora wysiewu przypada później. W takiej sytuacji najlepiej sięgać po sprawdzone odmiany jęczmienia, które dobrze spisują się w warunkach opóźnionego siewu. Jęczmień ozimy wysiany zbyt wcześnie, w przerwę wegetacyjną wchodzi nadmiernie wybujały, co niekorzystnie wpływa na jego przezimowanie i stwarza zwiększone ryzyko infekcji chorobami wirusowymi i grzybowymi.  Z kolei jęczmień wysiany zbyt późno, przed zimą nie zdąży dostatecznie się rozkrzewić.

Przeczytaj również artykuł: Zwalczanie chwastów

Normy wysiewu

Norma wysiewu jęczmienia ozimego, w optymalnym terminie, wynosi około 330-450 ziarniaków na 1 m2, co odpowiada ok. 140-200 kg ziarniaków na hektar. Przy czym norma ta jest zależna od m. in. stanowiska, regionu oraz jakości gleby. Z tego powodu zawsze warto zapoznać się z zaleceniami producenta materiału siewnego, który jest przez nas wykorzystywany. Nie mniej, w przypadku opóźnionych siewów, przyjmuje się zasadę, że należy zwiększyć normę wysiewu ziaren o około 10- 15%.

Jęczmień ozimy potrzebuje ochrony od samego początku

Jęczmień ozimy wymaga zwalczania chwastów już od samego początku wegetacji. W tym celu najlepiej sprawdzają się preparaty o szerokim spektrum zwalczanych chwastów jedno- i dwuliściennych oraz elastycznym terminie stosowania.

 

Tags: , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑