Zabiegi herbicydowe, czyli kiedy jesień nie sprzyja ochronie zbóż

Tegoroczna jesień ponownie utrudnia planowanie zabiegów ochrony zbóż. Część producentów rolnych już teraz rozważa możliwość przeniesienia zabiegów herbicydowych na wiosnę. Nie warto jednak zawczasu się poddawać. Trzeba być w pełni przygotowanym na możliwe nadchodzące okna pogodowe. Oto kilka naszych sprawdzonych porad jak sobie poradzić, gdy jesień nie sprzyja ochronie zbóż, a jednak na zabiegi herbicydowe się zdecydujemy.

1. Przy opóźnionym zabiegu ochrony zbóż pamiętaj o zalecanych temperaturach stosowania

Przy wyborze środka ochrony roślin do spóźnionego zabiegu herbicydowego należy brać pod uwagę nie tylko fazę rozwojową chwastów, ale również warunki atmosferyczne, w tym temperaturę stosowania. Substancje aktywne pochodzące z różnych grup chemicznych mają odmienne wymagania dotyczące temperatur. Jeżeli nie występują warunki sprzyjające ich toksycznemu działaniu na chwasty to rośliny mają więcej czasu na ich zmetabolizowanie do związków nieaktywnych.

Więcej o wpływie temperatur na środki chwastobójcze znajdziesz tutaj: środki chwastobójcze

2. Zanim obniżysz dawkę herbicydu sprawdź czy na pewno warto

Redukcja poziomu zachwaszczenia plantacji obniżonymi dawkami środków ochrony roślin powinna zostać dobrze przemyślana. W przypadku opóźniających się zabiegów herbicydowych część chwastów na plantacjach może być już dobrze rozwinięta, a najmniejsze zalecane dawki środków ochrony roślin niewystarczające. Nie mniej istotny jest fakt, że chwasty na polu występując w dużym zagęszczeniu mogą zacieniać się nawzajem, co znacząco utrudnia ich pokrycie cieczą roboczą.

3. Wybieraj zabiegi herbicydowe i preparaty, zawierające substancje aktywne na które uciążliwe chwasty są wrażliwe

Kiedy jesienna aura znacznie opóźnia ochronę zbóż pod żadnym pozorem nie należy decydować się na zabiegi preparatami, które w poprzednich latach na danym polu nie dawały zadawalających efektów. Dla uzyskania maksymalnej skuteczności zwalczania rozwiniętych chwastów powinno się wykorzystywać połączenia różnych substancji aktywnych, które działając w sposób synergistyczny długotrwałe zabezpieczą uprawy przed trudnymi w zwalczaniu chwastami jedno- i dwuliściennymi. Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem  jest stosowanie gotowych handlowych preparatów zawierających co najmniej dwie substancje czynne, np.  Battle® Delta 600 SC będący połączeniem flufenacetu oraz diflufenikanu.

4. Wiosną działaj szybko

Jeśli jednak zapadnie decyzja o przeniesieniu zabiegów herbicydowych na wiosnę redukcję poziomu zachwaszczenia należy wykonać możliwie jak najszybciej, tuż po ruszeniu wegetacji. Przy dobrze rozwiniętych chwastach należy stosować preparaty o możliwie najwyższym poziomie ich zwalczania i działające już w niskich temperaturach, np. Rumba® 069 EW oraz Granstar® Ultra SX®50 SG.

Polecamy także: