Nawożenie kukurydzy. Wiemy, jak ją zahartować
Kukurydza jest rośliną wrażliwą na trudne warunki pogodowe. Okresowe spadki temperatur i susze osłabiają rozwój systemu korzeniowego roślin oraz zmniejszają ruchliwość makroelementów w glebie. W wyniku tego często spotykanym obrazem są plantacje bladozielonych lub fioletowych, skarłowaciałych roślin. Aby temu zapobiec należy zapobiegawczo przygotować rośliny na taką ewentualność poprzez odpowiednie nawożenie kukurydzy.
Wymagania pokarmowe kukurydzy
W trakcie okresu wegetacyjnego kukurydza pobiera duże ilości składników pokarmowych. Do wyprodukowania 1 t ziarna wraz z odpowiednią ilością słomy potrzebuje 30 kg azotu (N), 30 kg potasu (K2O), 12 kg fosforu (P2O5), 10 kg magnezu (MgO), 10 kg wapnia (CaO), 4 kg siarki (S), 110 g manganu (Mn), 85 g cynku (Zn), 14 g miedzi (Cu), 11 g boru (B) oraz 0,9 g molibdenu (Mo).
Okres krytyczny w rozwoju kukurydzy
Kukurydza charakteryzuje się bardzo dużym potencjałem plonotwórczym, jednak jest przy tym niezwykle wymagająca w krytycznych dla siebie okresach rozwojowych. Trudnym okresem w rozwoju kukurydzy jest moment, kiedy młoda roślina przestawia się na odżywianie za pomocą systemu korzeniowego. Wtedy też można zaobserwować trudności w pobieraniu przez nią niektórych makroelementów, co manifestuje się między innymi zahamowaniem wzrostu kukurydzy i zmianą zabarwienia liści.
Zachęcamy do zapoznania się z artykulem na temat: Szkodniki w kukurydzy
Hartowanie kukurydzy
Zabezpieczanie kukurydzy przed trudnymi warunkami na polu powinno odbywać się poprzez dostarczanie roślinom niezbędnych w tym okresie makroelementów, takich jak fosfor, magnez i potas, które wpływają na rozwój rośliny oraz jej plonowanie. Dolistne nawożenie kukurydzy powinno odbywać się w jej wczesnych fazach rozwojowych, od 3 do 8 liścia. Warto w tym celu zastosować preparat o wysokiej koncentracji składników odżywczych oraz zawierający Formula Complex, np. Hi-Phos (Dowiedz się więcej o tym produkcie tutaj >>), co zagwarantuje skuteczność zabiegu.
Nawożenie kukurydzy. Jak rozpoznać niedobory?
Niedobory fosforu
Typowym objawem niedoboru fosforu u kukurydzy jest jej skarłowacenie oraz cienkie, ciemnozielone liście o krawędziach, nerwach i łodygach zabarwionych na fioletowo. Taką sytuację najczęściej można spotkać na glebach o nieuregulowanym odczynie pH, o niskim poziomie materii organicznej oraz przy chłodnej pogodzie.
Niedobory magnezu
Niedobór magnezu manifestuje się zależnie od poziomu niedoboru. U roślin z lekkim niedoborem pojawiają się chlorozy między nerwami oraz smugowate uszkodzenia, natomiast w przypadku dużych niedoborów na końcach liści widoczne są również purpurowe przebarwienia. Niedobory magnezu występują na glebach kwaśnych, piaszczystych oraz bogatych w potas. Stan ten pogłębia się na skutek wystąpienia okresów zimnych i mokrych.
Niedobory potasu
Objawem niedoboru potasu jest żółkniecie lub zasychanie szczytów i brzegów liści. Niedobór tego makroskładnika obniża wysokość plonu, powoduje deformacje kolb i ziarniaków oraz zwiększa ryzyko wylegania kukurydzy. Niedobór potasu może wystąpić na glebach bogatych w magnez, kwaśnych, piaszczystych lub gliniastych. Podczas suszy lub na skutek ulewnych opadów i jego wymywania z gleby.
Więcej na temat: Nawozy dolistne >>