Rośliny oleiste mikroelementy dla rzepaku

Opublikowano: 14 grudnia, 2017 | autor: Redaktor

Mikroelementy dla rzepaku. Nie pozwól mu czekać!

Wiosną potrzeby pokarmowe rzepaku są znacznie większe niż jesienią. Powodem tego stanu rzeczy jest duża dynamika wzrostu roślin, która ma miejsce od samego początku wiosennej wegetacji. Wówczas mikroelementy dla rzepaku są niezbędne, głównie ze względu na stosunkowo jeszcze niedużą aktywność systemu korzeniowego, powinny być  dostarczone przez liście. Z dokarmianiem dolistnym nie można długo zwlekać, gdyż mikroelementy w roślinie odpowiadają za liczne procesy fizjologiczne, wpływające na plon oraz jego jakość.

Sprawdź więcej na: Środek ochrony roślin

Mikroelementy dla rzepaku są nie do przecenienia

Roli mikroelementów w uprawie rzepaku nie da się przecenić. Mikroelementy sprawują funkcje regulatorowe i kontrolne procesów fizjologicznych zachodzących w roślinach, przez co pośrednio oraz bezpośrednio wpływają na realizację ich potencjału plonotwórczego. Przykładem takiego mikroelementu jest bor. Pierwiastek ten bierze udział m.in. w kształtowaniu struktury ścian komórkowych oraz gospodarce hormonalnej rzepaku. Poza tym wpływa na syntezę i transport cukrów w roślinie oraz wraz z manganem i cynkiem kształtuje metabolizm azotowy. Kolejnym ważnym mikroelementem, którego rzepak potrzebuje wiosną jest molibden. Pierwiastek ten reguluje stężenie azotanów, a co za tym idzie wpływa na regenerację roślin po zimie.

Rzepak ozimy wymaga nawożenia mikroelementami wiosną

Wiosną rzepak, na skutek dużej dynamiki wzrostu, wykazuje znacznie większe potrzeby pokarmowe niż jesienią. W okresie wiosny nawożenie dolistne mikroskładnikami powinno być przeprowadzone dwukrotnie, w fazie w fazie rozety oraz pąkowania. Jednak w przypadku dużych deficytów boru, na którego niedobory rzepak silnie reaguje, może zaistnieć konieczność wykonania trzeciego zabiegu z użyciem tego pierwiastka. Zalecana wiosenna dawka boru zależy od intensywności uprawy oraz jego dostępności z gleby i zwykle nie przekracza 800 g/ha.

mikroelementy dla rzepakuZalety dolistnego dokarmiania rzepaku:

  • Poprawa stanu odżywienia roślin w kluczowe mikroskładniki i zapobieganie wystąpieniu ich niedoborów.
  • Wzrost aktywności fizjologicznej roślin.
  • Zwiększenie efektywności późniejszego nawożenia doglebowego.

Czy próbowałeś już Rapsin?

Dostępny w ofercie firmy FMC nawóz dolistny Rapsin (więcej na temat nawozu) stanowi połączenie kluczowych składników pokarmowych umożliwiających plonowanie rzepaku na najwyższym poziomie. Zaawansowana formulacja produktu poprawia jego mieszalność, równomierne pokrycie liści i przyleganie do nich. Optymalizuje to dostępność, pobieranie i adsorpcję oprysku.

Co wyróżnia Rapsin na tle innych nawozów dolistnych?

  • Rapsin został stworzony specjalnie dla sprostania potrzebom pokarmowym rzepaku.
  • Zawiera wysoką koncentrację kluczowych dla rzepaku składników odżywczych.
  • Formuła Complex optymalizuje parametry działania.
  • Nawóz Rapsin miesza się z wieloma środkami ochrony roślin, regulatorami wzrostu i mikronawozami.
  • Firma FMC gwarantuje produkt najwyższej jakości, o najlepszym przeliczniku jakości do ceny.

 


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑