Termin siewu kukurydzy. Bądź dobrze przygotowany?

Kukurydza należy do najbardziej wymagających roślin na polu. Z tego powodu wszystkie zabiegi agrotechniczne związane z tą rośliną powinny być dobrze przemyślane i starannie zrealizowane od samego początku. Termin siewu kukurydzy jest jednym z najważniejszych momentów w życiu całej uprawy. Prawidłowe przeprowadzenie siewu wpływa na wielkość i jakość plonu. Sprawdź czy i tej wiosny dobrze się do niego przygotowałeś.

Termin siewu kukurydzy

W ciągu ostatnich lat siew kukurydzy zauważalnie przesunął się w czasie. Niegdyś kukurydza wysiewana była w maju. Obecnie, przez ocieplenie klimatu, zabieg ten wykonuje się już pomiędzy 20 kwietnia, a 5 maja. Termin siewu kukurydzy powinien być ustalony wg temperatury gleby, która powinna wynosić co najmniej  8°C. Można również posiłkować się naturalnym wskaźnikiem rozpoczęcia siewu, jakim jest kwitnienie mniszka lekarskiego.

bezorkowa uprawa kukurydzyGęstość i głębokość siewu

Gęstość i głębokość siewu uzależniona jest od:

  • warunków panujących na polu
  • wczesności wysiewanej odmiany
  • kierunku użytkowania

Przeczytaj więcej na temat: nawozy dolistne

Należy pamiętać, że nadmierne zagęszczenie siewu kukurydzy powoduje późniejszą rywalizację roślin między sobą, czego efektem jest zwiększona ilość słabo rozwiniętych i mało zaziarnionych kolb. Jednakże eksperci zalecają, aby w przypadku gdy siew kukurydzy został przeprowadzony wcześniej oraz w przypadku trudnych warunków pogodowych ustalić ilość wysiewanych nasion o 10% więcej od planowanej obsady. Na glebach średnich i ciężkich zaleca się wysiew ziarniaków na głębokość 3–4 cm, natomiast na lekkich o 2 cm głębiej. W Polsce standardowy rozstaw rzędów  kukurydzy wynosi 75 cm.

Nawożenie

Jako że kukurydza ma stosunkowo wysokie wymagania nawozowe niezbędne jest jej  intensywne nawożenie. Nawożenie azotem na glebach żyznych można wykonać jednorazowo przedsiewnie, natomiast na glebach słabszych dawka tego pierwiastka powinna być podzielona na dwie części – przedsiewną i pogłówną. Poza nawożeniem doglebowym kukurydza dobrze reaguje na dokarmianie dolistne. Dokarmianie dolistne kukurydzy jest szczególnie zalecane w jej krytycznym okresie rozwojowym jakim jest moment, kiedy młoda roślina zaprzestaje pobierać substancje pokarmowe z bielma ziarniaka, a zaczyna czerpać je za pomocą systemu korzeniowego z gleby. W tym okresie zaleca się dokarmianie dolistne kukurydzy takimi pierwiastkami jak potas, fosfor i cynk.

Czy próbowałeś już Maize Extra®?

Maize Extra® jest nowoczesnym nawozem przeznaczonym do dokarmiania dolistnego kukurydzy. Dzięki nowoczesnej formule skutecznie dostarcza roślinom kluczowych pierwiastków fosforu, potasu i cynku, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin.

 

Polecamy także: