Bodziszek drobny – rozpoznawanie, szkodliwość i zwalczanie

Bodziszek drobny (Geranium pusillum) bywa potocznie nazywany „żurawiem”, lub „dziobem żurawia”, gdyż jego owoce przypominają długi ptasi dziób. W uprawach traktuje się go raczej jako chwast drugiej kategorii, mniej uciążliwy i zwalczany przy okazji odchwaszczania pola z innych gatunków. Zdarza się jednak, że stanowi zagrożenie dla innych roślin lub zanieczyszcza plon.

Bodziszek drobny ma w Polsce status rośliny zawleczonej, występującej od niepamiętnych czasów.  Jest pospolity na niżu i w wyższych partiach gór. Często spotyka się go na stanowiskach ruderalnych, jednocześnie jest chwastem upraw polowych. Preferuje gleby żyzne, bogate w wapń, umiarkowanie wilgotne. Jak go rozpoznać?

Bodziszek drobny – jak go rozpoznać?

Bodziszek drobny:

  • to roślina jednoroczna osiągająca średnio 15-30cm, maksymalnie dorastająca do 45cm wysokości;
  • charakteryzuje się cienkim i słabo rozgałęzionym korzeniem o długości dochodzącej nawet do 20-30cm;
  • wytwarza okrągłe, dłoniastosieczne liście. Górne są siedzące lub osadzone na krótkich ogonkach, dolne są długoogonkowe;
  • posiada wiotkie, płożące i owłosione pędy
  • kwitnie – od maja nawet do października;
  • wytwarza od 200 do 400 nasion;
  • posiada kwiaty wyrastające na długich szypułkach;
  • ma nietypowy kształt, przypomina dziób żurawia.

bodziszek-drobnySzkodliwość chwastu

Bodziszek z reguły występuje na polach w małej ilości i jest zwalczany przy okazji likwidacji innych niepożądanych gatunków. Zdarza się jednak, że w dobrych warunkach (np.: przy dużej żyzności gleby i alkalicznym odczynie) pojawia się na tyle licznie, że stanowi rzeczywistą konkurencję dla uprawianych roślin. Może osłabiać ich wzrost a także zanieczyszczać plon (np.: u lucerny i koniczyny uprawianych dla nasion). Traktuje się go jako chwast zbóż, roślin okopowych i pastewnych. W ostatnich latach zmagają się z nim rolnicy zajmujący się uprawą rzepaku. Ponadto utrudnia poruszanie się polu i wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. W ogrodzie spotyka się go sporadycznie.

bodziszek drobny

Bodziszek drobny – skuteczne zwalczanie

Występowanie bodziszka drobnego można zminimalizować przez utrzymanie prawidłowego odczynu pH gleby. Wiosną przydatne jest wykonanie bronowania, które zniszczy siewki. Na mniejszych powierzchniach (np.: w warzywniaku) czynnikiem ograniczającym wzrost chwastu jest stosowanie ściółki organicznej.

Bodziszek to niepozorny chwast, dlaczego jego obecność w uprawach bywa bagatelizowana. Niezwalczany rozrasta się szybko i w niedługim czasie może stanowić poważną konkurencję dla upraw.

 

Polecamy także: