Uprawa truskawki w szklarni – najważniejsze aspekty

Uprawa truskawki w szklarni umożliwia uniezależnienie produkcji owoców od zmiennej pogody oraz niesprzyjających warunków atmosferycznych. Z tego powodu coraz większa liczba producentów decyduje się na ten profil uprawy. Jakie są zalety uprawy truskawki w szklarni i o czym należy pamiętać?

Uprawa truskawki w szklarni – zalety

Jedną z kluczowych zalet uprawy truskawki w szklarni jest uniezależnienie tego procesu od panujących warunków atmosferycznych. Odpowiedni poziom naświetlenia, stała kontrolowana temperatura oraz wilgotność pozwalają na znaczne wydłużenie okresu wegetacyjnego roślin oraz sterowanie produkcją owoców. Dzięki temu uprawa truskawki w szklarni może odbywać się przez cały rok, a producenci mogą dostarczać owoce w okresach ich największego zapotrzebowania oraz najwyższej ceny.

Prawidłowo pielęgnowane truskawki szklarniowe odznaczają się nie tylko wysokim plonem, ale również pożądanymi przez konsumentów walorami smakowymi.

Co trzeba wiedzieć o uprawie truskawki w szklarni?

Truskawki w szklarni, podobnie jak owoce uprawiane tradycyjnie, potrzebują właściwej opieki polegającej na odpowiednim nawożeniu, usuwaniu rozłogów oraz zwalczaniu chorób i szkodników.

Truskawki wymagają odpowiedniej wilgotności oraz ilości światła. Oba te czynniki zależne są od profilu produkcji oraz odmiany owoców. Najpopularniejszym i jednocześnie najbardziej opłacalnym, profilem produkcji jest produkcja na tzw. podwójny zbiór. Pierwszy zbiór owoców przypada na okres wrzesień–grudzień. Następnie, po zimowym spoczynku rośliny ponownie owocują wczesną wiosną.

Zwalczanie szkodników truskawki w szklarni

Z jednej strony szklarnie utrudniają dostęp szkodnikom do roślin, z drugiej stwarzają dogodne warunki do ich rozwoju. Stałe temperatury i wilgotność oraz obfitość pokarmu powodują ich błyskawiczne namnażanie się, co w krótkim czasie przyczynia się do powstawania dotkliwych strat ekonomicznych.

Stały mikroklimat panujący w szklarni umożliwia stosowanie biologicznych metod ochrony roślin. Jednak biopreparaty działają wolno i w pełni nie eliminują szkodników.

Wybór dostępnych do zastosowania w szklarniach środków chemicznych, jest delikatnie mówiąc, mocno ograniczony. Długo wyczekiwanym preparatem wypełniającym tą lukę jest >>> Verimark® <<<. Jego rejestracja do stosowania w systemach nawadniania kropelkowego otworzyła producentom nowe możliwości kontroli szkodników w szklarniach, w tym uprawach truskawki.

 

Polecamy także: