Zwalczanie mączlików w szklarniach

Zwalczanie mączlików w szklarniach to wyzwanie, przed którym stają producenci roślin na całym świecie. Te uciążliwe szkodniki są regularnie zawlekane do szklarni, powodując znaczne szkody zarówno w uprawach roślin ozdobnych, jak i warzyw. W polskich warunkach klimatycznych osobniki występujące pod osłonami, mogą również rozprzestrzeniać się w sposób naturalny poprzez przeloty dorosłych owadów oraz ich przenoszenie przez wiatr.

Zwalczanie mączlików w szklarniach – charakterystyka tych szkodników w szklarniach

Mączliki to małe, białawe owady, których długość ciała zazwyczaj nie przekracza 3 mm. Należą do rzędu pluskwiaków. Najbardziej powszechnymi gatunkami mączlików, które występują w szklarniach i tunelach foliowych są:

Mączlik ostroskrzydły Bemisia tabaci

Mączlik ostroskrzydły to szkodnik o globalnym zasięgu, który początkowo występował w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Ze względu na globalizację handlu roślinami, został zawleczony do wielu innych regionów świata, w tym do Europy, gdzie stał się poważnym zagrożeniem dla upraw. Mączlik ostroskrzydły żeruje na ponad 600 gatunkach roślin oraz stanowi wektor przenoszący około 100 gatunków wirusów. W tym wirusa żółtej kędzierzawości liści pomidora (TYLCV). W Polsce mączlik ostroskrzydły również stanowi poważny problem, ponieważ atakuje zarówno rośliny ozdobne, jak i warzywa.

Mączlik szklarniowy Trialeurodes vaporariorum

Mączlik szklarniowy to gatunek rozprzestrzeniony na wszystkich kontynentach. Pierwotnie występował w tropikalnych puszczach brazylijskich. W Polsce notowany w szklarniach od początku dwudziestego wieku. Żeruje na około 250 gatunkach roślin. Obecnie spotykany w szklarniach i tunelach foliowych w całym kraju, a w ciepłych miesiącach również w ich pobliżu. Mączlik szklarniowy powoduje takie same uszkodzenia jak mączlik ostroskrzydły oraz również przenosi wirusa TYLCV.

Dlaczego zwalczanie mączlików w szklarniach stanowi duże wyzwanie?

Zwalczanie mączlików w szklarniach stanowi wyzwanie dla plantatorów, ponieważ składa się na nie kilka czynników.

  • Mączliki w szklarniach rozmnażają się bardzo szybko i równie szybko mogą wykształcić odporność na działanie insektycydów.
  • Szkodniki ukrywają się na spodniej stronie liści, co utrudnia ich obserwację i zwalczanie.
  • Zwalczanie mączlików w szklarniach wymaga natychmiastowego działania po zauważeniu pierwszych osobników dorosłych. Szybka reakcja na obecność szkodników na plantacji ma kluczowe znaczenie, ponieważ dostępne preparaty zwalczają głównie osobniki dorosłe i młode larwy.

Zwalczanie mączlików w szklarniach – metody chemiczne

Ze względu na wiele trudności i dużą uciążliwość szkodnika, zwalczanie mączlików w szklarniach powinno się prowadzić za pomocą oprysku preparatami o długotrwałym, systemicznym działaniu oraz łatwiej aplikacji, np. Verimark® 200 SC. Nowoczesna technologia Verimark® 200 SC umożliwia jego stosowanie w systemach nawadniania kropelkowego w szklarniach oraz pozwala na budowanie programów wraz z organizmami pasożytniczymi, parazytoidami oraz zapylaczami. Innym preparatem, którzy może być stosowany na mączliki w szklarniach jest Benevia® 100 OD

Sprawdź etykietę preparatu Benevia® >> ETYKIETA


Polecamy także: