Nawozy Magnez w uprawie roślin

Opublikowano: 6 lipca, 2018 | autor: Redaktor

Magnez w uprawie roślin. Czy jest niezbędny?

Magnez występuje w minerałach, w resztkach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego czy w roztworze glebowym. Jego obecność bezpośrednio wpływa na jakość uprawy, albowiem bierze on udział w wielu procesach takich jak: fotosynteza (zawarty jest w chlorofilu), przemiany energetyczne, transport składników mineralnych oraz aktywacja niektórych enzymów. Magnez w uprawie roślin pełni bardzo ważna rolę i nie może być zastąpiony innym składnikiem.

Magnez w uprawie roślinRodzaje magnezu występujące w glebie

Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje magnezu występującego w glebie: całkowity, rozpuszczalny w 20% roztworze kwasu solnego (chlorowodorowy), wymienny oraz przyswajalny przez rośliny. Zawartość magnezu w warstwie ornej szacuje się na ok. 0,2 – 0,8%. Miejscowo może być większa. Najzasobniejsze w magnez są gleby ciężkie, najuboższe zaś lekkie.

Więcej informacji: nawozy wieloskładnikowe

Niedobór magnezu

Ilość magnezu w roślinach uprawnych to ok. 0,2 – 1,5%. Zawartość w zbożach to zaś 0,15 – 0,35%. Do roślin wrażliwych na niedobór tego pierwiastka zaliczamy przede wszystkim: kukurydzę, ziemniaki, rzepak, koniczynę oraz lucernę. Nadmiar magnezu może zaś wywołać zakłócenia w procesie fotosyntezy, które mogą skutkować negatywnymi zmianami w roślinie.

Czy niedobór magnezu jest groźny?

Niedobór magnezu w liściach powoduje zakłócenia w transporcie węglowodanów do korzeni. To z kolei skutkuje zahamowaniem wzrostu korzeni oraz zmniejszeniem pobieranej ilości składników mineralnych. Następnie ma miejsce zahamowanie wzrostu liści rośliny oraz zredukowanie jej masy nadziemnej, co bezpośrednio wpływa na jakość plonów.

Magnez w uprawie roślin a Azot

Magnez jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg wielu procesów biochemicznych i metabolicznych. Jest pierwiastkiem niezbędnym do właściwej gospodarki azotem oraz pobudzenia wzrostu rośliny, a to właśnie m.in. zwiększenie produktywności azotu sprzyja wzrostowi plonów.

Dzięki niemu możemy zwiększyć mrozoodporność uprawy, a w przypadku zbóż, dzięki akumulacji azotu wpłynąć na plon ziarna, zawartość białka oraz aminokwasów.

Tags: ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do góry ↑